Arama

Fuat Sezgin kütüphanesi için hukuki savaş açıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in 45 bin ciltlik kütüphanesini Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’ya hukuki savaş açtı. Bakan Kurtulmuş, “Kütüphanenin peşini bırakmayacağız. Hukuki ve diplomatik temaslarımız sürüyor” dedi.

Fuat Sezgin kütüphanesi için hukuki savaş açıldı!
Yayınlanma Tarihi: 9.3.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 09.03.2018 10:50

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İslam Bilimi Tarihiçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin'in paha biçilmez eserlerden oluşan ve Almanya tarafından el konularak ülke dışına çıkarılması engellenen binlerce ciltlik kütüphanesinin Türkiye'ye iade edilmesi için harekete geçti.

15 bin ciltlik bölümü daha önce Türkiye'ye getirilen kütüphanenin, yaklaşık 30 bin ciltlik bölümünün halen Almanya'da olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu. "Kütüphanenin peşini bırakmayacağız. Hukuki ve diplomatik temaslarımız sürüyor" diyen Kurtulmuş, "Bunun, Türkiye-Almanya arasındaki siyasi gerginliğin bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Kitapların Fuat Hoca'ya ait olduğu fatura ve belgelerle mahkemeye de ibraz edildi" şeklinde konuştu.

DÜNYANIN EN İYİ DERLEMESİ

1960 Darbesi'nde yurt dışına çıkan ve Almanya'ya yerleşen İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin, yıllar sonra Türkiye'ye dönüş yapmış ve yarım asrı aşkın sürede oluşturduğu 45 bin ciltlik kütüphanesini de getirmek istemişti.

TÜRKİYE'YE GETİRECEĞİZ

Tarihi eser kaçakçılığının da terörün bir parçası olarak gördüğünü belirten Kurtulmuş, "INTERPOL ve Dışişleri Bakanlığımızla büyük bir koordinasyon içinde kültürel varlıklarımızı Türkiye'ye geri getiriyoruz" dedi. Akşam'ın haberine göre, Kültür Bakanı Kurtulmuş, Irak'tan kaçırılarak Türkiye'ye getirilen ve yakalanan 80'e yakın irili ufaklı tarihi eserin önceki gün geri gönderildiğini de belirtti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN