Arama

Abdülhamid Han’a Avrupa’dan büyük ilgi

Osmanlı Devleti'nin 34'ncü padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han'ın hayatı "Usta" adlı oyunla tiyatro sahnesine taşındı. Baba-kız ilişkisi üzerinden anlatılan Abdülhamid Han'ın hayatının bilinmeyen yönleri, Japonya, Balkanlar ve Avrupa’nın büyük ilgisini çekti.

Abdülhamid Han’a Avrupa’dan büyük ilgi
Yayınlanma Tarihi: 6.3.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 06.03.2018 18:26

Vefatının 100'üncü yılında Sultan 2'nci Abdülhamid Han'ı anma etkinlikleri kapsamında sahnelenen oyuna Japonya'dan, Balkanlardan, Avrupa'dan büyük talep var. Tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in yazıp yönettiği, 2. Abdülhamid Han'ı konu alan "Usta" adlı tiyatro oyunu Trakya Üniversitesi (TÜ) Devlet Konservatuvarı Konferans Salonu'nda seyircilerle buluştu.

Vefatının 100. yılında Sultan 2. Abdülhamid Han'ı anma etkinlikleri kapsamında sahnelenen oyunda Abdülhamid Han'ın hayatı, baba-kız ilişkisi üzerinden anlatıldı. Ziraat Bankası'nın katıklarıyla sahnelenen oyun yaklaşık 2 saat sürdü. Tek perdelik oyuna izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

ÖRNEK BİR VEFA ÖRNEĞİ

Edirne'nin 43'üncü durakları olduğunu ifade eden Yenilmez; "81 il toplamda yüz oyunu oynadıktan sonra özel gösterimler olacak. Avrupa'dan yoğun talep var. Balkanlardan talep var. Japonya'dan büyük talep var. Genel Müdürlüğümüzle oturup bunu konuşacağız. Ülkemizde ilk kez bir kurum, gerçekten örnek bir vefa örneği gösterdi. Bu ülkede ilk tiyatro salonunu açmış olan insanı bir sezon içerisinde dünyada ilk kez 100 noktayı dolaştırmak gerçekten bir vefa örneği. Bankamıza çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Oyunda Sultan 2. Abdülhamid Han'ı, bilinmeyen yönleriyle yansıtmaya çalıştıklarını belirten Yenilmez, şöyle devam etti:

"Üzerinde çok tartışma olmuş, daha ne olduğu ne yaptığı tam bilinmeyen bir insanı, bilinmeyen bir yönüyle anlatmak tabii ki zor. Muhteşem bir ilgi var. Tekirdağ ve Kırklareli'nde yoğun bir ilgi vardı. Bu, bize şunu gösteriyor. Sanatın ayna tutma hali, yalansız ve riyasız bir şekilde yapıldığı takdirde insanlarımız ilgi duyuyor. İyi iş, kendi reklamını kulaktan kulağa yapıyor. Tabii Edirne çok başka bir yer. Edirne bizim Avrupa başkentimiz. Payitaht bir şehir. Edirne'de oynamak bir başka."

Oyun sonunda, tiyatro ekibi kendilerine takdim edilen çiçekleri salonda yer alan bir asker yakınına hediye ederek, Afrin'deki Türk askerine selam gönderdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN