Arama

Tarihi '' ve '' evine döndü

Tarihi İznik çinisi ve el yazması evine döndü

'de bulunan Konya Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesine ait kitap ile tarihi , ait oldukları Anadolu topraklarına geri getirildi. 18 yıldır aranan eser, nın girişimiyle bulundu.

nın girişimleriyle, 'de bulunan ve uzun süredir takibi yapılan iki tarihi eser, Türkiye'ye iade edildi.

Bu kapsamda, İngiltere'de bir müzayede evi tarafından satışa çıkarılan Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesine ait kitap ile tarihi , ait oldukları Anadolu topraklarına geri döndürüldü.


Edilen bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanı 'un "hafiye gibi takip ediyoruz" dediği çeşitli yollarla Türkiye topraklarından kaçırılan eserlerin iadesine yönelik çalışmalarda iki sevindirici gelişme daha yaşandı.

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığının Londra'da 26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen bir müzayedede satışa sunulan el yazmaları arasında Konya'daki Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesinden çalınan eserlerin de olabileceğini Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bildirmesi üzerine kapsamlı bir inceleme süreci başlatıldı.

YAKLAŞIK 18 YILDIR ARANAN ESER LONDRA'DA BULUNDU

Yapılan incelemelerde, satışa sunulan el yazmalarından birinin 2000 yılında gerçekleşen bir hırsızlık olayında çalınan, envanterine 4980 demirbaş numarasıyla kayıtlı 'ye ait hicri 621, miladi 1224 yılında tamamlanmış " kitabı" olduğu anlaşıldı.

Bu tespitler ışığında yaklaşık 18 yıldır aranan eserin Londra'da satılmak üzere olduğunu belirleyen Bakanlık, öncelikle eserin Interpol Çalıntı Sanat Eserleri veri tabanına kaydettirilmesini sağladı.

Ardından İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Interpol'le gerekli iletişim kurularak el yazması kitabın müzayededeki satışı durduruldu ve iade süreci resmen başlatıldı. 2017 yılı sonunda Türkiye'ye getirilen ve şu an 'nde muhafaza edilen el yazması kitap, Yazma Eserler Kurumu'na gönderilecek.

İZNİK ÇİNİSİ DE TÜRKİYE'DE

İngiltere'den Türkiye'ye geri getirilen ikinci eser ise tarihi İznik si oldu.

Bir müzayede evince 6 Ekim 2011 tarihinde satışa çıkarılan ve sonrasında eserin sahibinin duyarlılık göstererek çiniyi Türkiye'ye iade edilmesi için Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'na teslim etmesiyle başlayan süreç, 20 Eylül 2017 tarihinde Türkiye'ye getirilmesiyle tamamlandı. Tarihi İznik çinisi, teslim edildiği Etnografya Müzesi'nde sergilenecek.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN