Arama

2018’e damga vuracak 10 film

2018’in sürprizleri yılın ilk ayından başladı. Yeni yılda sinema yayınları izleyiciyle buluşması beklenen ve heyecan uyandıran filmleri derledi.

Bu yıl içinde sinemaseverlerin dört gözle beklediği filmler arasında , , ve 'ın yeni yapımları da yer alıyor.

İşte dört gözle vizyonda ve festivallerde izleyiciyle buluşması beklenen, sinemaseverlerde heyecan yaratan ve önemli yönetmenlerin imzasını taşıyan 2018'e damga vuracak 10 film:

'ISLE OF DOGS'

Amerikan bağımsız sinemasının özgün isimlerinden Wes Anderson'ın yeni filmi 'Isle of Dogs', sinemaseverlerin dört gözle beklediği yapımlardan. Animasyon türündeki film, şubat ayındaki 'nin de açılışını yapacak ve Altın Ayı için yarışacak.

'WİDOWS'

'in ''ten (12 Years A Slave) sonraki yeni filmi, yönetmenin 'Gone Girl'in yazarı Gillian Flynn'le birlikte çalıştığı bir gerilim. Kocalarının hayatlarını kaybettiği bir soygunu tamamlamaya çalışan 'dullara' odaklanan filmin oyuncu kadrosu göz kamaştırıyor: Viola Davis, Elizabeth Debicki, Michelle Rodriguez, Cynthia Eviro, Colin Farrell, Daniel Kaluuya, Liam Neeson, Robert Duvall…

'IF BEALE STREET COULD TALK'

'Ay Işığı'yla (Moonlight) dikkat çeken yönetmen Barry Jenkins'in yeni projesi duyurulduğu andan itibaren merakla bekleniyor. Jenkins'in ilk filmi 'Ay Işığı'nın Akademi Ödülleri'ne uzanmasının yanı sıra merakın bir nedeni de filmin ABD edebiyatının önemli ismi James Baldwin'in aynı adlı romanından uyarlanıyor olması...

'HİGH LİFE'

Fransız sinemasının ünlü yönetmenlerinden Claire Denis, bu yıl izleyicilerinin karşısına ilk İngilizce filmiyle çıkacak. 'High Life'ın türünün Denis'nin takipçilerinin beklemediği şekilde bilimkurgu olması filmin merakla beklenmesinin diğer bir nedeni. Filmin oyuncu kadrosunda Robert Pattinson, Andre Benjamin ve Juliette Binoche var.

'ANNİHİLATİON'

'Ex Machina'nın yönetmeni Alex Garland'ın yönettiği 'Annihilation', kayıp eşini bulmak için bir çevre felaketinin içine dalan bir biyologu merkeze alan bir korku bilimkurgu. Oyuncu kadrosunda Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson, Gina Rodriguez ve Oscar Isaac'in yer alması da filme dair beklentileri yükseltiyor.

'ROMA'

'Yerçekimi'nden (Gravity) beş yıl sonra Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón, yeni filmini bu yıl sunacak isimler arasında. 'Roma'da Cuaron kökenlerine dönüp 1970'lerde Mexico City'de geçen bir aile hikayesi anlatacak. 'Roma', 2001 tarihli 'Ananı Da!'nın ardından yönetmenin Meksika'da çektiği ilk film.

'ANNETTE'

'Holy Motors'la sinema dünyasına heyecan verici bir dönüş yapan Fransız yönetmen Leos Carax, yeni filmi 'Annette'te bir stand-up komedyeni ile bir opera şarkıcısı arasındaki aşkı merkeze alacak. Filmin başrollerinde Adam Driver ve Michelle Williams bulunuyor.

'FİRST MAN'

'Whiplash' ve 'Aşıklar Şehri'nin (La La Land) yönetmeni Damien Chazelle'in yeni filmi 'First Man', aya ilk adım atan insan Neil Armstrong'un biyografisi. Filmde Armstrong'u 'Aşıklar Şehri'nin başrol oyuncularından Ryan Gosling canlandıracak.

'AHLAT AĞACI'

Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılan ve yönetilen, Türkiye-Fransa ortak yapımı dram filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Murat Cemcir, Serkan Keskin ve Hazar Ergüçlü yer alıyor. 'Ahlat Ağacı'nın bu yıl içinde izleyiciyle buluşması bekleniyor. Başrolünde Murat Cemcir'in yer aldığı film, kitabını basma ümidiyle doğduğu kasabaya dönen bir adamın hikâyesine odaklanacak.

Asghar Farhadi'den Penelope Cruz ve Javier Bardem'li yeni film:

'EVERYBODY KNOWS'

İran sinemasının iki Oscar ödüllü ünlü yönetmeni 'nin yeni filmi '', Arjantin'de geçiyor. Oyuncu kadrosunda Penelope Cruz ve Javier Bardem'in yer aldığı film, Buenos Aires'te yaşayan İspanyol bir kadının Madrid'e dönmesiyle başlayan olayları konu alacak.

"Carolina, ailesi ile birlikte Buenos Aires'ten İspanya'nın yerli bir kasabasına bir kutlama için yolculuk eder. Kısa süreli olması planlanan bu ziyaret, yaşamlarını tamamen değiştirecek olan öngörülemeyen olaylarla bozulur."

Daha önce Pedro Almodovar ile birlikte çalışan besteci Alberto Iglesias ve görüntü yönetmeni Jose Luis Alcaine ikilisinin yapım ekibinde yer aldığı film, Asghar Farhadi'nin çektiği ilk İspanyolca film olma özelliğini taşıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN