Arama

'Cülus-ı Hümayun' Topkapı Sarayı'nda

’Cülus-ı Hümayun’ Topkapı Sarayı’nda
Yayınlanma Tarihi: 10.6.2017 11:30:00
Sultan 2. Osman’ın Cülus-ı Hümayun (tahta çıkışı) Tablosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Topkapı Sarayı Müzesi’nin "Padişah Portreleri Seksiyonu"na konuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı Müzesi ziyaretinde "Genç Osman" olarak da bilinen Sultan 2. Osman’ın 26 Şubat 1618’de tahta çıkış törenini resmeden Cülus-ı Hümayun Tablosu’nun, daimi teşhir salonlarından "Padişah Portreleri Seksiyonu"nda sergilenmeye başlaması törenine katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen yıl Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan "İslam Dünyası Sanatı" açık artırmasında en yüksek fiyat olan 430 bin sterline (2 milyon 250 bin 511 lira) satın alınan tablo, Sultan 2. Osman’ın bir başka tablosunun yanında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.Tablo hakkında

Yağlıboya tablo, 2. Osman’ın tahta çıktığı dönemde İstanbul’da bulunan ve cülus törenini izlemesine izin verilen Avusturya İmparatorluğu’nun büyükelçisi Baron Hans Mollard von Reinek’in maiyetindeki ismi bilinmeyen bir ressam tarafından yapıldı. Törende büyükelçi ile hazır bulunan ressam, cülus merasimini 127X107,5 santimetre ebadındaki tablosuna aynen yansıttı.

Özellikle protokol tarihi bakımından büyük önem taşıyan, dünyada tek olma özelliğine sahip tablo, Avrupalılar tarafından nadiren şahit olunan, Osmanlı Cülus Merasimi gibi önemli bir tarihi olayın görüntüsünü günümüze aktarıyor. Tablo, Osmanlı saltanat törenlerinin bilinen en eski tasvirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN