Arama

Dede sanatı 'kündekâri'yi yaşatıyor

Mescid-i Aksa'nın minberinde imzası bulunan merhum kündekâri ustası Çiller'in Konya'da yaşayan torunu, dünyaca ünlü dedesinin yıllarca emek verdiği sanatını bıraktığı yerden devam ettiriyor.

Dede sanatı ’kündekâri’yi yaşatıyor
Yayınlanma Tarihi: 14.11.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 14.11.2017 13:20

Konya'da yaşayan Saim Kıyıcı, kündekâri ustası dedesi Mevlüt Çiller'den öğrendiği sanatı devam ettiriyor.

Mescid-i Aksa'nın yanan minberinin inşasında görev alan ve unutulmaya yüz tutan kündekâri sanatını yeniden ayağa kaldıran merhum Mevlüt Çiller torunu 32 yaşındaki Kıyıcı, mütevazı dükkânınında sanatını icra ediyor. Kıyıcı,14 yıl yanında çalıştığı dedesinin "Sanatkâr ölür, eseri kalır" felsefesini yaşatmaya çalışıyor.

Kıyıcı yaptığı açıklamada, dedesinden öğrendikleriyle yeni eserler vermeye devam ettiği için mutlu olduğunu söyledi. Vefatına kadar dedesinin yanında çalıştığını belirten Kıyıcı, ustasının büyük uğraş vererek bu mesleği yeniden ayağa kaldırdığını vurguladı.

"BU SANAT YOK OLMAZ"

Dedesinin son kalfası olduğuna işaret eden Kıyıcı, "Kendi dükkânımı dedem ve ustam vefat ettikten hemen sonra açtım. Sanatı elimizden geldiği kadar ecdadımızın yaptığı şekilde yapmaya çalışıyoruz. Mesleğe talep var ve gelişmeye devam ediyor. Ustalar da bu talebi karşılamayı sürdürüyor. Bu sanat yok olmaz. Çünkü bu sanatın değerini bilen insanlar hep var olacaktır." diye konuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN