Arama

Türkiye Çin’in çekim alanında!

Yunus Emre Enstitüsü, Çin'le kültürel diplomasi çalışmalarına hız verdi. Enstitünün organizasyonu ile Kapadokya'da çekilen "Balloons in the Valley" isimli video, bir anda bölgeyi Çin'de en bilinen mekânlar arasına soktu.

Türkiye Çin’in çekim alanında!
Yayınlanma Tarihi: 23.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.09.2017 17:17

Çin Halk Cumhuriyeti'nde 2018 yılının "Türkiye Turizm Yılı" ilan edilmesi ve Türkiye'den Çin'e üst düzey ziyaretlerin yapılmasının ardından, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) de bölgeye yönelik kültürel diplomasi çalışmalarını hızlandırdı.

Enstitü, Türkiye'nin Çin'de daha etkin tanıtılmasına katkı sağlamak ve Türkiye'nin turizm potansiyelini tanıtmak için Çinli medya mensuplarını ve Çin'in ünlü yıldızlarını Türkiye'de ağırlarken, hayata geçirdiği projelerle Çinliler arasında Türkiye'yi daha bilinir kılma çalışmalarını sürdürüyor.

BİR GÜNDE BİR MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Enstitünün organizasyonu ile Kapadokya'da çekilen video, bir anda bölgeyi Çin'de en bilinen mekanlar arasına soktu. Uzakdoğu'nun genç yıldızı, TF Boys'un solisti Wang Junkai'nın 18'inci yaş günü için 18 ülkede, 12 ayrı yönetmen tarafından sürpriz filmler çekildi. Ünlü yıldız için Türkiye'de çekilen film, YEE'nin organizasyonuyla Kapadokya'da yapıldı.

Yönetmenliğini Enes Ateş'in üstlendiği "Balloons in the Valley" adlı film 24 saatte, 1 milyon izleyiciye ulaşırken, 155 bin kez paylaşıldı, 100 bin beğeni aldı ve hakkında binlerce yorum yapıldı. Çinli gençler filme dair oldukça pozitif yorumlarda bulundu.

SANKİ BU DÜNYADAN BİR YER DEĞİL GİBİ

Yorumlarda Kapadokya, büyüleyici ve gizemli bir film platosuna benzetildi. Videodaki "Türkiye çok güzel bir ülke. Mutlaka gitmek istiyorum. Çok farklı bir yer. Sanki bu dünyadan bir yer değil gibi." yorumları üzerine FunClub yöneticileri Weibo'daki hesabından Wang Junkai'ye "Türkiye'de konser verir misin?" teklifinde bulundu.

Teklife binlerce destek yorumu geldi. Sanatçının hayranları, yorumlarda Kapadokya'yı çok beğendiklerini ve konserin Türkiye'de yapılması durumunda gelmek istediklerini dile getirdi. Bu arada, haziran ayında Çin'in önemli medya kuruluşlarının temsilcilerini Türkiye'de ağırlayan YEE, bu ayın son haftasında da Çin'den bir grup önemli medya mensubunu Türkiye'de konuk edecek. Çinli medya mensuplarının Türkiye hakkındaki değerlendirmeleri, haber, söyleşi ve klipler Çin medyasında büyük ilgi görmüştü.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN