Arama

  • Anasayfa
  • İslam
  • Cuma Hutbesi yayınlandı! 5 Şubat Cuma Hutbesi konusu nedir?

Cuma Hutbesi yayınlandı! 5 Şubat Cuma Hutbesi konusu nedir?

Her hafta Cuma günleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Cuma Hutbesi" 5 Şubat 2021 günü için yayınlandı. Cuma Hutbesi'nin bu haftadaki konusu “Gençlerimiz: En Büyük İmkân ve Zenginliğimiz”. Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde “İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin!” buyurmuş; gençlere, onların ilmine ve ibadetine çok önem vermiştir. İşte 5 Şubat 2021 Cuma Hutbesi konusu ve detayları...

Cuma Hutbesi yayınlandı! 5 Şubat Cuma Hutbesi konusu nedir?
Yayınlanma Tarihi: 5.2.2021 09:40:24 Güncelleme Tarihi: 05.02.2021 09:40

Allah Resulü, gençlikte yapılan ibadetlerin daha faziletli olduğuna, gencin günahlarının farkında olup tevbeye yönelmesinin önemine, iyi arkadaş seçiminin önemine sıklıkla değinmiştir. Bu anlamda İslam dininde Asr-ı Saadet gençleri sıklıkla örnek gösterilir. Zira bu dönemde gençler Hicret'te, savaşlarda, ilimde ve fazilette kilit rol oynamışlar ve kendilerinden sonra gelecek nesillere emsal teşkil etmişlerdir.

5 ŞUBAT CUMA HUTBESİ KONUSU:

"GENÇLERİMİZ: EN BÜYÜK İMKÂN VE ZENGİNLİĞİMİZ"

Muhterem Müslümanlar!

Gençlik, insan ömrünün baharıdır. Hayallerin ve fikirlerin yeşerip geliştiği, güç ve heyecanın zirvede olduğu dönemdir. Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s) "İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini bilin!"[1] uyarısında bulunur. Sevgili Peygamberimizin müjdesine göre, Allah'a kulluk bilinciyle yetişen genç, dehşetli kıyamet gününde arşın gölgesi altında korunacaktır.[2]

Sevgili Genç Kardeşim!

Sen, şimdi hayatının en kıymetli anındasın. Aziz milletimizin ve insanlığın umudusun. Zira sen, Hz. İbrahim'in tevhid mücadelesini, Hz. İsmail'in teslimiyetini, Hz. Yusuf'un onurunu, Ashâb-ı Kehf'in samimiyetini ve Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.s) hak davasını kuşandığı çağdasın. Hz. Asiye'nin imanını, Hz. Meryem'in ahlâkını, Hz. Hatice'nin cesaretini, Hz. Âişe'nin ilim aşkını gönlüne nakşedecek yaştasın.

Genç Kardeşim!

Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt'te Anadolu'nun kapılarını İslam'a açtın. İstanbul'u fethedip Resûl-i Ekrem'in muştusuna nail oldun. Çanakkale'yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz'da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin.

Aziz Müminler!

Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim.

Hutbemi imanları ve erdemli duruşlarıyla Kur'an-ı Kerim'de örnek gösterilen Ashâb-ı Kehf hakkındaki şu ayet-i kerimeyle bitiriyorum:

Şüphesiz onlar, Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık![3]


[1] Hâkim, Müstedrek, IV, 341.

[2] Buhârî, Ezân, 36.

[3] Kehf, 18/13.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN