Arama

  • Anasayfa
  • İslam
  • Sahih hadis kaynağı 'Buhari-i Şerif'in tıpkıbasımı yapıldı

Sahih hadis kaynağı ''in tıpkıbasımı yapıldı

Yayınlanma Tarihi: 03.01.2018 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.01.2018 18:10
Sahih hadis kaynağı 'Buhari-i Şerif'in tıpkıbasımı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 'nin sahih hadis tanımını esas alarak tasnif ettiği "" eseri yeniden basıldı. 'nin 105 yıl önce sekiz cilt halinde kaleme aldığı eserde, 7 bini aşkın hadis-i şerif bulunuyor.

tarafından, Hattat 'nin 105 yıl önce sekiz cilt halinde kaleme aldığı, 'nin "" eserinin tıpkıbasımı yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünce, Hazreti Peygamber'in örnek yaşantısını insanlığa ulaştıran, sahihlik şartlarını taşıyan hadislerini tasnif eden İmam Buhari'nin "Buhari-i Şerif" eseri yeniden basıldı.

İmam Buhari'nin 16 yıl boyunca İslam beldelerini dolaşarak hazırladığı eser, İslam coğrafyasında medrese ve darulhadislerin temel ders kitabı olarak kabul edildi.

Sultan 2. Abdulhamid döneminde yazımına başlanan Buhari-i Şerif, 1913'te tarafından sekiz cilt halinde tamamlandı.

Aynı yıl, tarafından, 'nda kutsal emanetlerin sergilendiği Hırka-i Saadet Dairesine vakfedildi.

ve başta olmak üzere, yazma eser kütüphanelerini de içine alan kapsamlı taramalar sırasında Türkiye kütüphanelerinde kayıtlı bin 500'ü aşkın Sahih-i Buhari yazması tespit edildi. Bu yazmalar arasında Hattat Hasan Rıza Efendi tarafından sekiz cilt halinde kaleme alınan "Buhari-i Şerif" dikkati çekti.

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığınca "Buhari-i Şerif"in özel baskısının dini yayınlar arasında yer alması kararlaştırıldı. Karar doğrultusunda 7 bin 275 hadis-i şerifin bulunduğu Buhari-i Şerif'in, Arapça tıpkıbasımı yapıldı.

BUHARİ-İ ŞERİF İÇİN TANITIM KİTAPÇIĞI

Tıpkıbasımı gerçekleştirilen "Buhari-i Şerif" ile bir de tanıtım kitapçığı hazırlandı. Kitapçıkta, İmam Buhari'nin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri anlatıldıktan sonra Buhari-i Şerif'e ilişkin bilgi verildi.

Öte yandan kitapçıkta Hattat Hasan Rıza Efendi'nin hayatı ve sanatçı kişiliği ile eserin fihristi yer aldı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN