Arama

yerleşimcilerden 'nde provokatif ayin

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2019 12:35 Güncelleme Tarihi: 24.12.2019 12:28
Yahudi yerleşimcilerden Harem-i İbrahim Camisi'nde provokatif ayin

yerleşimciler, nedeniyle işgal altındaki 'nın El Halil kentinde bulunan 'nde provokatif ayin düzenledi.

Harem-i İbrahim Camisi Müdürü Şeyh Hıfzı Ebu Suneyne yaptığı açıklamada, yerleşimcilerin için caminin üst kısmına dini sembolleri olan yedi kollu şamdan koyduklarını ve camide ilahiler eşliğinde ayin düzenlediklerini söyledi.

Yapılanın camiye büyük bir saygısızlık olduğunu ifade eden Şeyh Ebu Suneyne, olayı "İsrail'in camiyi ele geçirme denemesi" şeklinde nitelendirdi.

, Yahudi yerleşimcilerin caminin bir kısmını 1994'ten bu yana işgal ettiğini ve her gün Tevrat okuyarak ayin yaptıklarını vurguladı.

Uluslararası toplumun camiyi korumak için devreye girmesi gerektiğini belirten Suneyne, "Cami tamamen Müslümanlara aittir, Yahudilerin burada hiçbir hakkı yoktur." dedi.

Müslümanlara göre , Mekke'deki Mescid-i Haram ile Medine'deki Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa'dan sonraki en kutsal dördüncü cami sayılıyor. Cami, Yahudi inancına göre ise 'da olduğuna inanılan "Süleyman Mabedi"nden sonra yeryüzündeki en kutsal mabet kabul ediliyor.

Harem-i İbrahim Camisi, Baruch Goldstein adlı Yahudi fanatiğin 25 Şubat 1994 tarihinde 29 Müslümanı öldürdüğü katliamın ardından kapatılmış ve yeniden açıldığında çoğu Yahudilere tahsis edilecek şekilde ikiye bölünmüştü.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN