Arama

İsrail güçleri Gazze'de Filistinli bir balıkçıyı yaraladı

Abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde balıkçılar için avlanma mesafesini düşüren İsrail'in, Filistinli balıkçılara saldırısı sonucu bir kişi yaralandı.

İsrail güçleri Gazze’de Filistinli bir balıkçıyı yaraladı
Yayınlanma Tarihi: 30.4.2019 17:16:00 Güncelleme Tarihi: 30.04.2019 17:18

Gazze'deki Balıkçılar Komitesi Başkanı Zekeriya Bekir, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail hücum botlarının, avlanma mesafesinin düşürülmesinin akabinde Gazze sahilinde avlanan Filistinli balıkçıların teknelerine saldırdığını belirtti.

Bekir, İsrail güçlerinin saldırı sırasında balıkçı İmran Bekir'i plastik mermiyle yaraladığını, denizdeki bazı teknelere zarar verdiğini, teknelerin camlarını kırdığını ifade etti.

İSLAMİ CİHAD'DAN İSRAİL'İN İDDİASINA YALANLAMA

Öte yandan İslami Cihad Hareketi, İsrail'in avlanma mesafesini düşürmeye gerekçe olarak gösterdiği "İslami Cihad Hareketi tarafından uzun menzilli bir roketin İsrail tarafına atıldığı" iddiasını yalanladı.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, İsrail tarafına roket atıldığı iddiası yalanlanarak, "Bu iddialar, işgalcilerin İslami Cihad'a karşı propaganda amacıyla öne sürdüğü kurgulardır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Bu iddiaların İslami Cihad'ın önde gelen yetkililerine saldırıların gerekçesi olarak öne sürüldüğü" aktarıldı.

İSRAİL AVLANMA MESAFESİNİ DÜŞÜRDÜ

İsrail ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, geçen ay Gazzeli balıkçılar için bazı bölgelerde 15 mile kadar çıkarılan avlanma mesafesinin yeniden 6 mile düşürüldüğü belirtilmişti.

Bu kararın dün gece Gazze'den uzun menzilli bir roketin İsrail tarafına atılması nedeniyle alındığı ifade edilirken, söz konusu roketin İslami Cihad Hareketi tarafından fırlatıldığı iddia edilmişti.

Gazze'nin kuzeyinden İsrail tarafına dün gece uzun menzilli bir roket atılmış, atılan roketin Akdeniz'in İsrail kıyılarına yakın bir yerde denize düştüğü belirtilmişti.

Filistinli balıkçılar için avlanma mesafesi geçen ay Gazze Şeridi'nin kuzeyinden Gazze Limanı'na kadar olan alanda 6 mile, limandan kentin orta kısmına kadar olan bölgede 12 mile ve Refah kenti sahillerinde ise 15 mile kadar çıkarılmıştı.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

Filistinli Balıkçılar Sendikası verilerine göre, Gazze'de yaklaşık 4 bin kişi geçimini balıkçılıkla sağlıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN