Arama

Pakistan'ın modern yüzü İslamabad

Pakistan'ın en güvenli, en düzenli ve en gelişmiş şehri olan başkent İslamabad, ülkenin modern yüzünü temsil ediyor.

Pakistan’ın modern yüzü İslamabad
Yayınlanma Tarihi: 11.2.2019 13:31:00 Güncelleme Tarihi: 11.02.2019 13:36

Pakistan'ın kuzeyindeki Hayber Pahtunhva ve Pencap eyaletleri arasında kendi başına özerk bir kent olan İslamabad, yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla ülkenin 6'ncı büyük kenti olsa da yönetim ve uluslararası finans merkezi konumunda.

Eski başkent Karaçi'nin denizden saldırılara açık olması nedeniyle 1960'larda kurulan şehir, ülkenin en önemli abidevi yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

TÜRK MİMAR İMZALI PAKİSTAN'IN EN BÜYÜK CAMİSİ FAYSAL CAMİSİ

Türk mimar Vedat Dalokay tarafından çizilen Güney Asya'nın ve Pakistan'ın en büyük camisi Faysal Camisi, İslamabad'ın ve ülkenin sembolü olarak dikkati çekiyor.

Klasik Pakistan ve cami mimarisinden farklı olarak 1976'da inşa edilmeye başlanan cami, Suudi Arabistan Kralı Faysal'ın 120 milyon dolarlık bağışıyla yapıldığı için onun ismini taşıyor.

Pakistanlılar ve turistler için şehrin buluşma noktası olan 100 bin kapasiteli caminin çevresi, Pakistan sokak yemeklerinin yenebildiği ve hediyelik eşyaların satıldığı bir alan konumunda.

Özellikle kumda kavrulan mısır ve nohut gibi atıştırmalıkların satıldığı yerde akşamları seyyar yemekçiler ve hediyelik eşya satıcıları toplanıyor. Cami çevresinde vatandaşların fotoğraflarını çekip basan şipşakçılar da bulunuyor.

Faysal Camisi, şehrin kuzeyinde bulunan Margala Tepeleri Milli Parkı'nın da eteklerinde yer alıyor. Yaban hayatı, yeşili ve akarsularıyla ülkenin önde gelen milli parklarından Margala Tepeleri, özellikle kentte yaşayan yabancıların yürüyüş, tırmanma ve kamp yapma imkanı bulduğu noktalardan biri.

MÜZELER TEPESİ ŞAKARPARYAN

İslamabad, doğusunda yer alan Ravalpindi kentiyle "ikiz kentler" olarak anılıyor. Belirgin bir sınırı olmayan iki kent toplamda 4 milyonu aşkın nüfusa sahipken, Ravalpindi Pencap eyaletinin sınırları içinde yer aldığı için farklı bir yönetime sahip.

Kentin doğusunda ayrıca Şakarparyan tepesi de bulunuyor. İslamabad'ın kültür ve sanat faaliyetlerinin çoğu, bu tepede bulunan müzeler, kültür merkezleri ve eğitim enstitülerinde gerçekleşiyor.

Pakistan Anıtı adı verilen ve kentin her yerinden görünen anıt çevresinde 5 müze ve bir fuar alanı yer alıyor.

Pakistan Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, El Sanatları Köyü Müzesi ve Demokrasi Müzesi ve Pakistan-Çin Dostuluk Merkezi ve Müzesi'nin yer aldığı tepede polo, futbol, golf ve ekstrem sporlar merkezleri de bulunuyor.

Kentte yer alan irili ufaklı 180 parktan biri olan Ankara Parkı da Şakarparyan tepesinin Raval gölü kıyısında yer alıyor. Çeşitli çiçekler, ağaçlar ve yürüyüş yollarıyla süslenen park 2005 yılında Ankara ve İslamabad'ın kardeş şehir olması şerefine açıldı.

ÜLKENİN EN DÜZENLİ ŞEHRİ

Izgara sistemine göre küçük kareler şeklinde inşa edilen şehirde her sektör bir harfle anılıyor. E harfinden I harfine kadar sektörlerin bulunduğu kentte bu bölgeler kendi içinde sayılarla ayrılıyor.

Bir sektör kendi içinde 4 alt bölgeye ayrılıyor ve her alt bölgede bir ticaret merkezi ve çarşı bulunuyor.

Kuş bakışı bakıldığında küçük kareler şeklinde görünen şehrin her bölgesi ayrı bir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Tüm bölgelerin en kuzeyinde bulunan diplomatik bölgeye yakın olan F-6 ve G-6 sektörleri özellikle kentte yaşayan yabancılar ve diplomatlara hitap ediyor.

Dünya mutfaklarının ve yabancı ürünlerin satıldığı dükkanların bulunduğu F-6 ve G-6'da kiralar ve fiyatlar da kentin diğer sektörlerine göre yüksek.

TOPLU TAŞIMANIN KALBİ METROBÜS

Kentte Pakistan'ın genelinde olduğu gibi kaotik bir trafik yok. Ayrıca 3 tekerlekli triportörlerden bozma, taksi işlevi gören rikşaların girişinin de yasak olduğu kente kamyonlar ise belirli saatlerde girebiliyor.

Toplu taşıma ise kent dışına doğru ve sadece bazı bölgelerden minibüslerle yapılıyor. İslamabad'ın tam ortasından geçen Cinnah Bulvarı'nı baştan başa katedip Ravalpindi'ye giden metrobüs ise kentteki toplu taşımanın kalbi.

Bir Türk firması tarafından yapılan ve işletilen metrobüs, alt sınıfın yaşadığı Ravalpindi kentinden İslamabad'a 20 Pakistan rupisinden (yaklaşık 75 kuruş) başlayan düşük fiyatlarla yolcu taşıyor.

İslamabad içi ulaşımda da kullanılan metrobüs yanında en çok kullanılan toplu taşıma sistemi, telefon uygulamalarıyla çağrılan taksiler.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN