Arama

Senegal'in dumansız hava sahası 'Tuba' kenti

Batı Afrika ülkesi Senegal'de bulunan ve Senegallilerce kutsal sayılan Tuba kenti, sigara, alkol gibi ürünlerin tüketilmediği bir yer olarak adeta dumansız hava sahasını andırıyor.

Senegal’in dumansız hava sahası ’Tuba’ kenti
Yayınlanma Tarihi: 28.1.2019 13:29:00 Güncelleme Tarihi: 28.01.2019 16:10

Batı Afrika ülkesi Senegal'de bulunan ve Senegallilerce kutsal sayılan Tuba kenti, sigara, alkol gibi ürünlerin tüketilmediği bir yer olarak adeta dumansız hava sahasını andırıyor.

Başkent Dakar'ın 200 kilometre doğusundaki kent, Müridi tarikatının merkezi olarak biliniyor.

Tuba kentinin kurulması, tarikatın kurucusu Şeyh Ahmadou Bamba'nın (1853-1927) 1887'de Kur'an-ı Kerim'de "cennet ağacı" olarak adlandırılan "Tuba" ağacından aldığı ilhamla büyük bir ağacın etrafına yerleşmesiyle başladı.

Burada kurduğu küçük medresede talebe yetiştiren Bamba, aynı yıl Tuba Ulu Cami'nin temellerini de attı.

Fransızların sömürgecilik ve misyonerlik faaliyetlerine, pasifist söylemlerine direnen ve Senegallilerin İslam'la bağlarını koparmaması için çalışan Şeyh Bamba'nın sömürge yönetimi tarafından Gabon ve Moritanya'ya sürgüne gönderilmesi, takipçi ve talebelerini daha da artırdı.

Tuba kenti, caminin 1963'te bitirilişine kadar küçük bir kasabayı andırsa da 1923'te hayata veda eden Bamba'nın mezarının da cami bahçesine yapılmasıyla hızlı şekilde büyüdü. Her yıl eklentiler yapılarak büyüyen 7 bin kişilik Tuba Ulu Cami, Afrika'nın en büyük camilerinden olurken, kentin nüfusu da 600 bini geçti.

Külliye bünyesinde, on binlerce İslami eserin Tubalıların hizmetine sunulduğu kütüphanenin içeriğiyle kentin manevi havasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

TUBA KENTİ ÖZERK ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR

Senegal yasasında özerk bir statüsü bulunan ve belediye hizmetleri devletten bağımsız şekilde yönetilen Tuba kenti, insanlarının misafirperverliği ve sıcaklığıyla dikkati çekiyor.

Her tarafı medreseler ve ilim talebeleriyle dolu Tuba, Bamba'nın Gabon'a sürgüne gönderilişinde elde ettiği manevi derecenin kutlandığı, hicri takvime göre Safer ayının 18'ine tekabül eden Magal gününde, her yıl dünyanın dört bir yanından 2 milyona yakın Müridi'yi ağırlıyor.

Kentin nüfusunun 5 katına çıktığı Magal zamanı Tuba'ya gidenler bu misafirperverliği yerinde tadıyor. Tuba sakinleri ve medreselerdekiler, misafirleri davet ediyor, ikramlarda bulunuyor.

KENTİN TÜMÜ DUMANSIZ HAVA SAHASI

Müridilerin kutsal kabul ettiği Tuba'nın önemli bir diğer özelliği de tüm kentin "dumansız hava sahası" olması. Tuba'nın hiçbir yerinde sigara içilmesine, alkol kullanılmasına, bunların ticaretinin yapılmasına ve kumar oynanmasına izin verilmiyor.

Şehir kanunlarına göre bu eylemler hapisle neticelenen cezalar ile sonuçlanabiliyor.

"BURADAKİ GÜZEL ORTAMIN AMACI, ALLAH'A YAKINLAŞMAK"

Tuba sakinlerinden Abdulaziz Mbodge yaptığı açıklamada, Bamba'nın tüm hayatını İslam'a hizmetle geçirdiğini hatırlattı.

Kentteki huzur ortamının ve misafirperverliğin Şeyh Ahmadou Bamba'nın öğretilerinin ve çabalarının meyvesi olduğunu kaydeden Mbodge, "Tuba'da tütün ürünlerinin ve alkolün kullanılması ve satılması kesinlikle yasaktır." dedi.

Yasak kararının, şehrin sosyal ve dini yapısını korumak için Bamba'nın talebelerinin önerisiyle halk tarafından benimsendiğini belirten Mbodge, "Buradaki güzel ortamın amacı, Allah'a yakınlaşmak." diye konuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN