Arama

'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturma açıklaması

Yayınlanma Tarihi: 25.01.2019 15:37 Güncelleme Tarihi: 25.01.2019 15:38
BM'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturma açıklaması

'yi ziyaret edecek 'ın, cinayetine ilişkin hükümetlerin attığı adımları ve tepkileri değerlendireceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın 'ye yapacağı ziyarette, cinayetine ilişkin uluslararası soruşturma kapsamında hükümetlerin attığı adımları ve tepkileri değerlendireceği bildirildi.

Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamada, Callamard'ın, Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma için 28 Ocak-2 Şubat'ta Türkiye'yi ziyaret edeceği anımsatıldı.

Açıklamada, Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturmanın Yargısız ve Callamard'ın yetkisi altında yürütüleceği ve Callamard'ın talebi üzerine "Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili koşulların" insan hakları açısından gözden geçirileceği ve değerlendirileceği vurgulandı.

Callamard'ın Türkiye'ye ziyaretine, İngiliz avukat Helena Kennedy ile eski Dünya Adli Tıp Akademisi Başkanı ve Coimbra Üniversitesi Tıp Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Duarte Nuno Vieira'nın da eşlik edeceği aktarıldı.

Açıklamada BM Raportörü'nün Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı adımlar ve tepkilerin yanı sıra devletlerin ve bireylerin gazetecinin öldürülmesi konusundaki sorumluluklarının niteliği ve kapsamını da değerlendireceği vurgulandı.

Callamard, soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Soruşturma, devletlerin yaşam hakkını koruma, ihlalleri önleme ve hesap verme sorumluluğunu sağlama konusundaki uluslararası taahhütlerini yerine getirmesini nasıl kuvvetlendireceklerini de belirlemeye çalışacak." değerlendirmesinde bulundu.

BM Özel Raportörü, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini BM İnsan Hakları Konseyinin hazirandaki oturumunda rapor olarak sunacak.

KAŞIKÇI'NIN CESEDİ HALA BULUNAMADI

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği 'ın Başkonsolosluğunda katledilmesinin üzerinden 3 aydan uzun bir zaman geçti.

'nun en etkin gazetecilerinden, yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu hala netlik kazanmadı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN