Arama

Hat sanatının ipekle buluştuğu

Yayınlanma Tarihi: 24.05.2018 00:00 Güncelleme Tarihi: 24.05.2018 09:49
Hat sanatının ipekle buluştuğu Kur'an-ı Kerim

Afganistanlı sanatçıları, sayfalarında kullanılan 'i 2 yılda hazırladı. 305 metre ipek kumaşın kullanıldığı eser için 39 kaligrafi sanatçısı görev aldı. Dünyada çok az bulunan 'in iç sayfalarında 15. ve 16. yüzyıla ait tezhip desenleri kullanıldı.

Afganistanlı sanatçıları, 2 yıldır üzerinde çalıştıkları, sayfalarında kullanılan hazırladı.

Ayetlerin ipek sayfalar üzerine yazıldığı Kur'an-ı Kerim için 305 metre ipek kumaş kullanılırken, 39 kaligrafi sanatçısı görev aldı.


DÜNYADA NADİR BULUNUYOR

Yapımında , ve altından yararlanılan Kur'an-ı Kerim'in kapağı da malzemeyle kaplandı.

Ağırlığı 8,6 kilogramı bulan Kur'an-ı Kerim 690 sayfadan oluşuyor.

Dünyada çok az bulunan 'in iç sayfalarında 15. ve 16. yüzyıla ait tezhip desenleri kullanılırken, ipek Kur'an-ı Kerim ile ve hat sanatının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İPEK KUR'AN-I KERİM, İLK KEZ 2016'DA HAZIRLANMIŞTI

İpek Kur'an-ı Kerim, ilk olarak 2016 yılında Azerbaycanlı ressam ve süsleme sanatçısı Tünzale Memmedzade, tarafından yazılmıştı. Ayetlerin şeffaf ipek sayfalar üzerine yazıldığı Kur'an-ı Kerim hazırlayan Memmedzade, bunun için 50 metre siyah şeffaf ipek kumaş, bin 500 mililitre ve gümüş boya kullanmıştı.

Memmedzade, "Araştırınca daha önce ipekten Kur'an-ı Kerim yapılmadığını öğrendim. Bugüne kadar çeşitli ürünler üzerine Kur'an-ı Kerim yazıldı. Ben de sayfalarının tamamı ipekten oluşan ilk Kur'an-ı Kerim'i hazırladım. Bir sakınca da görmedim. Çünkü ipek Kur'an'da adı geçen bir kumaş" demişti.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN