Arama

, 'ya gidiyor

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.09.2017 21:13
Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi, Saraybosna'ya gidiyor

Türk okçuluğunun tarihsel gelişimini anlatan " " 23 Eylül'de Bosna Hersek'te açılacak

'ndan yapılan açıklamaya göre, 'nin katkılarıyla düzenlenen serginin açılışına, Başbakan Yardımcısı , Okçular Vakfı Başkanı , Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kantonu Başbakanı de katılacak.

ve dönemlerine ait orijinal eserlerle hazırlanmış ilk olma özelliği taşıyan , aynı zamanda Türkiye dışında gerçekleşen aynı temadaki ilk proje olacak.

Tarihsel dönemlere ait ok, yay, bilek siperi, zihgir ve tirkeş yapımı aşamalarının tarihi örneklerinin bulunacağı sergi, aynı zamanda ziyaretçilere görsel, yazılı ve video ortamını da sunacak.

Dönemin büyük kemankeşlerinden Bosna asıllı ve 'ya şükran sunma amacı da taşıyan serginin ziyaretçileri, döneminin en üst teknolojisi ile tartışmasız ve açık ara dünya zirvesinde yer alan Türk okçuluğunu, orijinal eserleriyle yakından görme imkanı bulacak.

Ayrıca daha önce hiçbir platformda sergilenmemiş 17. yüzyıla ait ara dönem , ok tartmada kullanılan Osmanlı hassas terazisi gibi ilk kez görülecek eserler de sergide yer alacak.

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen'in yaptığı sergi, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın yönetiminde, ve Müze Müdürü Dr. Mirsad Sijari ile iş birliği yapılarak hazırlandı.

İstanbul ve Bosna Hersek'teki birçok uzmanın katkıda bulunduğu projenin genel koordinasyonunu, Vakıf Genel Sekreteri yürüttü.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN