Arama

IKBY’nin referandumuna Bağdat’tan onay yok

Kerkük Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Müdürü Muhammed, "IKBY'nin 25 Eylül'de yapılacağını duyurduğu referanduma ilişkin Bağdat'tan bize herhangi bir talimat gelmedi. Bağdat'tan talimat gelmediği müddetçe, referandum için herhangi bir hazırlık yapmayacağız" dedi.

IKBY’nin referandumuna Bağdat’tan onay yok
Yayınlanma Tarihi: 19.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 19.06.2017 14:06

Irak'ın Kerkük kentindeki Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) aldığı tek taraflı "bağımsızlık referandumuna" ilişkin Bağdat'tan bir talimat gelmediğini, dolayısıyla referandum için herhangi bir hazırlık yapılmadığını belirtti.

Kerkük Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Müdürü Kays Muhammed, Kerkük kentinin Irak merkezi hükümetine bağlı olduğunu ve henüz Bağdat yönetiminin kentte referandum yapılmasına ilişkin verilmiş bir kararı olmadığını ifade etti.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE YOĞUNLAŞTIK

Komisyon olarak şu anda sadece ülke genelinde yapılması planlanan milletvekili seçimlerine yoğunlaştıklarını kaydeden Muhammed, "Nisan 2018'de yapılacak milletvekili seçimlerine yönelik çalışmalarımıza ağırlık vermiş durumdayız. Hazırlıklarımızın yarıdan fazlasını tamamladık." diye konuştu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani 7 Haziran'da IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle yaptığı toplantıda, "bağımsızlık referandumu" için 25 Eylül tarihinin belirlendiği belirtilmişti. Statüsü tartışmalı Kerkük'ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN