Arama

Akîka kurbanı nedir? Akîka kurbanı ne zamana kadar kesilir?

Yayınlanma Tarihi: 24.01.2019 16:20 Güncelleme Tarihi: 24.01.2019 16:31
Akîka kurbanı nedir? Akîka kurbanı ne zamana kadar kesilir?

, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Peki, Akîka kurbanı nedir? Akîka kurbanı ne zamana kadar kesilir? Akîka kurbanı sünnet midir? Sizler için Diyanet’in İlmihal-2 “İslam ve toplum'' kitabında yer alan bilgilere göre, akîka kurbanı hakkında merak edilenleri derledik.

AKîKA KURBANI NEDİR?

Çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah'a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana "akîka kurbanı" denilir.

Esasen akîka, Arapça'da yeni doğan çocuğun başındaki saçın adıdır. Akîka kurbanı kesildiği gün çocuğun başı da tıraş edildiği için bu adı almıştır.

AKİKA KURBANI SÜNNET MİDİR?

Akîka kurbanı Hanefîlere göre mubah (bazı rivayetlerde mendup), diğer üç fıkıh mezhebine göre sünnet, Zâhirîlere göre vâciptir. Hz. Peygamber torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akîka kurbanı olarak kesmiş ve ümmetine de yeni doğan kız ve erkek çocukları için akîka kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem'in bu tür uygulama ve tavsiyeleri dinî bir gereklilik şeklinde değil de doğum, düğün gibi mutlu olayların yakın çevreye duyurulması, sevincin onlarla paylaşılması ve neticede sosyal yapının ve dayanışmanın sağlamlaştırılması yönünde tedbir ve örnekler (sünnet, nafile ibadet) olarak algılanması daha doğru olur.

AKİKA KURBANI NE ZAMANA KADAR KESİLİR?

Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi müstehaptır. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçının kesilerek ağırlığınca altın veya gümüşün tasadduk edilmesi de tavsiye edilmiştir.

Kurban olmaya elverişli her hayvan akîkaya da elverişlidir. Kesilen bu kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri, yakın dostları yiyebileceği gibi tasadduk da edilebilir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN