Arama

Tahiyyetü'l-mescid ne demektir? Tahiyyetü'l-mescid ne zaman kılınır? Tahiyyetü'l-mescid kaç kez kılınır?

Tahiyyetü'l-mescid, mescidin selamlanması, saygı gösterilmesi demek ise de esasında mescitlerin sahibi olan Allah'a saygı ve tazim anlamını içerir. Peki, tahiyyetü'l-mescid ne demektir? Tahiyyetü'l-mescid ne zaman kılınır? Tahiyyetü'l-mescid kaç kez kılınır? Sizler için Diyanet'in İlmihal-1 "İman ve İbadetler" kitabında yer alan bilgilere göre,tahiyyetü'l-mescid hakkında bilinmeyenleri ve merak edilenleri derledik.

Tahiyyetü’l-mescid ne demektir? Tahiyyetü’l-mescid ne zaman kılınır? Tahiyyetü’l-mescid kaç kez kılınır?
Yayınlanma Tarihi: 7.1.2019 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 08.01.2019 13:13

TAHİYYETÜ'L-MESCİD NE DEMEKTİR?

Tahiyyetü'l-mescid, mescidin selâmlanması, saygı gösterilmesi demek ise de esasında mescidlerin sahibi olan Allah'a saygı ve tâzim anlamını içermektedir. Bu bakımdan Peygamberimiz "Biriniz mescide girdiğinde, oturmadan önce iki rek'at namaz kılsın" buyurmuştur (Müslim, "Salâtü'lmüsâfirîn", 11).

TAHİYYETÜ'L-MESCİD NE ZAMAN KILINIR?

Şâfiî mezhebine göre mescide ne zaman girilirse girilsin bu namazın kılınması müstehaptır. Hanefîler'e ve Mâlikîler'e göre ise kerâhet vakitlerinde mescide giren kimsenin bu namazı kılması mekruhtur. Kişi bunun yerine tesbih ve tehlîlde bulunarak ve salavat getirerek mescidi selâmlamış olur. Normal vakitlerde mescide girdiği halde tahiyyetü'l-mescid kılamayan kimsenin, bunun yerine dört defa "Sübhânellahi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber" demesi menduptur.

Cuma vakti hatip hutbedeyken mescide giren kimse Hanefî ve Mâlikîler'e göre tahiyyetü'l-mescid kılamaz. Şâfiîler'e ve Hanbelîler'e göre ise uzatmamak ve iki rek'atı geçmemek şartıyla bu durumda tahiyyetü'l-mescid kılınır.

TAHİYYETÜ'L-MESCİD KAÇ KEZ KILINIR?

Mescide günde birden fazla girilmesi halinde bir kere tahiyyetü'l-mescid kılmak yeterlidir. Mescide girildikten sonra tahiyyetü'l-mescid kılmadan oturulursa, Hanefî ve Mâlikîler'e göre bu namaz, yine de kılınabilir; ancak oturmadan önce kılmak daha faziletlidir. Şâfiîler'e göre ise eğer kişi kasten oturmuşsa bu namaz sâkıt olur. Bir mescide, herhangi bir namazı kılmak için veya farz kılmak ve imama uymak niyetiyle girmek ve oturmadan o namaza başlamak da tahiyyetü'lmescid yerine geçer.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN