Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Osmanlı’dan gelen minare şerefesinden sepetle şeker sarkıtma geleneği sürüyor

Osmanlı’dan gelen şerefesinden sepetle sarkıtma geleneği sürüyor

Osmanlı’dan gelen minare şerefesinden sepetle şeker sarkıtma geleneği sürüyor

Osmanlı’nın son zamanlarında gerçekleştirilen minare şerefesinden aşağıda bekleyen çocuklara sepetle şeker sarkıtma geleneği tekrar gün yüzüne çıkarılıyor
Ramazan ayının bütün güzellikleri tüm yurtta olduğu gibi Osmanlı medeniyetinin doğduğu topraklar olan ’te de yaşanılıyor. Mahalle iftarları, Osmanlı çeşmelerinden şerbet ikramı, Osmanlı davulcu geleneği ve Osmanlı Çınaraltı Helva İkramı gibi gelenekleri tekrar gün yüzüne çıkaran Bilecik Belediyesi, gerçekleştirdiği uygulama ile çocuklara başında sepetten sarkıtıyor.


Tarihi Şerifpaşa Camii’nde yapılan uygulama ile minareye çıkan İbiş ve Memiş karakterleri, çocuklara minareden sepetle şeker sarkıttılar.
Gün yüzüne çıkarılan hakkında kısa bir bilgi veren İbiş karakterini oynayan Yakup Şahin, ’’Biz Bilecik’te her Ramazan böyle çocuklarımızı sevindiririz. Aslında bizler yüzyıllık bir geleneği tekrar yaşatmaya çalışıyoruz. Bu gelenek, Ramazan ayının paylaşma, sevgi ve sevindirme ayı olmasıdır. Bizler bu etkinlik ile aslında bunu yapmak istedik. Bizler, minareden sevgimizi, muhabbetimizi çocuklara indirdik. Çocuklara verdiğimiz şekerle hem onlar mutlu oldu, hem de biz mutlu olduk. Böyle güzel geleneklerin ayyuka çıkmasını ve halkımız arasında bilinmesini istiyoruz. (İHA. Bilecik)
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN