Arama

Türbedeki , ziyaretçi sayısını katladı

Türbedeki nöbet, ziyaretçi sayısını katladı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin Bilecik’in Söğüt ilçesindeki türbesinde askerler tarafından ’’saygı nöbeti’’ tutulmaya başlanması, ziyaretçi sayısını arttırdı


Askerler Alp kıyafetleri, aksesuarlar ve tarihi misyona uygun aksesuarlarıyla birlikte dönüşümlü olarak "saygı nöbeti" tutuyor.

Türk kültürünün yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması, ecdada saygı, samimiyet, örf, adet ve geleneklerin yaşatılmasını amaçlayan proje kapsamında, "saygı nöbeti"nin başlamasının ardından ziyaretçi sayısı hafta sonu ise 5-6 bini aştı.

Osmanlı’nın kuruluşunda Ertuğrul Gazi’nin, Dursun Fakıh’ın ve Şeyh Edebali’nin önemli rolünün bulunduğunu anlatan Kaymakamı Berkan Sönmezay, şöyle konuştu:

’’3 şahsiyetin 2’sinin kabri Söğüt sınırları içerisinde bulunuyor. 1896 yılında Abdülhamit döneminde, türbenin şehrin dışında olmasından ve içerisinde değerli malzemelerin bulunmasından burada jandarma karakolunun kurulması ve nöbetinin askerler tarafından tutulmasıyla ilgili ferman yayınlanmış. Ancak proje gerçekleştirilememişti.

Valiliği öncülüğünde hazırlanan yeni proje ile, Ertuğrul Gazi’ye saygının ifadesi olarak türbesinde askerler tarafından ’saygı nöbeti’ tutulması kararlaştırıldı.’’

Türkiye’nin farklı illerinden ve yurt dışından ziyaretçilerin geldiğine dikkati çeken Sönmezay, ’’Ertuğrul Gazi’nin torunları gelip hem alpleri ziyaret ediyor hem de dedelerine dua ediyorlar. Yurt dışından da ziyaretçiler geliyor. Ramazan ayına girmeden önce hafta içi günde bin, hafta sonu da 5-6 bin kişiye ulaştı. Ramazan ayında da ziyaretçi sayısında fazla düşüş yaşanmadı. Ziyaretçiler, ziyaretlerinin ardından türbe etrafındaki alanlarda, iftarlarını da yapıyorlar.’’ şeklinde konuştu.
2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN