Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Uzlaşmayan Rumlara rağmen BM hala KKTC’nin peşinde!

Uzlaşmayan Rumlara rağmen BM hala KKTC’nin peşinde!

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2017 10:23
Uzlaşmayan Rumlara rağmen BM hala KKTC’nin peşinde!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı Kıbrıs konusunda görüşmek için New York’a davet etti.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı telefonla arayarak Rum lider Nikos Anastasiadis’le birlikte New York’a davet etti. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, yaptığı yazılı açıklamada, Guterres’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı arayarak bir telefon görüşmesi yaptığını, Rum lider Anastasiadis ile birlikte, 5 Haziran Pazartesi günü BM Merkezi’nde kendisiyle toplantı yapmak üzere New York’a davet ettiği ifadelerine yer verdi. Burcu, "Cumhurbaşkanımız bu davete olumlu yanıt vererek katılacağını BM Genel Sekreteri’ne iletmiştir" dedi.

Rum tarafının uzlaşmaz tutumuna rağmen hem Avrupa Birliği, hem de BM’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti konusundaki ısrarı dikkat çekiyor.

Geçtiğimi ay, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde, Rum lider Anastasiadis’in ön şartlarda ısrarı üzerine, "Bizim ön şart kabul edecek bir durumumuz yoktur." demişti.

AkıncıRum lider Nikos Anastasiadis’in bugüne kadar varılan mutabakatlara uymayan tavrını sürdürdüğünü söyledi.

Ön şartlarla bir müzakere sürecine kesinlikle onay vermeyeceklerini tekrarlayan Akıncı, "Anastasiadis’in tavrı 12 Ocak’ta tüm tarafların imzasıyla açıklanan konferans bildirgesine de aykırıdır. Bu noktada maalesef Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin çabaları bir sonuç vermedi çünkü Anastasiadis bu tavrını sürdürüyor." diye konuştu.
2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN