Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Mültecilerin dramını dünyaya duyuran 'Mor Ufuklar'a 15 ödül

Mültecilerin dramını dünyaya duyuran 'Mor Ufuklar'a 15 ödül

Ülkesindeki iç savaştan kaçan Suriyeli Meryem'in mücadelesinin anlatıldığı 'Mor Ufuklar' filmi, Pakistan ve İtalya'dan da ödülle döndü. Film, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında katıldığı festivallerden 15 ödül kazandı.

Mültecilerin dramını dünyaya duyuran ’Mor Ufuklar’a 15 ödül
Yayınlanma Tarihi: 7.12.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 07.12.2017 16:55

Tüm ailesini Akdeniz'de kaybetmiş bir genç kızın hayata tutunma çabalarının anlatıldığı, yapımcılığını Osman Subaşı, yönetmen ve senaristliğini Olgun Özdemir'in yaptığı "Mor Ufuklar", Pakistan ve İtalya'da farklı dallarda birinciliğe aday gösterildi.

Film, Pakistan 8. Uluslararası Lums Film Festivali'nde "En iyi film", İtalya Milan İnternational Filmmaker Film Festivali'nde de "En iyi yabancı film" ve "En iyi senaryo" ödüllerine layık görüldü.

"BEKLEDİĞİMİZ HEDEFE ULAŞTIK"

Yapımcı Subaşı, yaptığı açıklamada, "Son beş yılda Akdeniz'de o kadar çok bot battı o kadar çok insan hayatını kaybetti ki orası adeta bir insan mezarlığına dönüştü. Akdeniz'in ufkundaki berrak maviliğin kaybolduğunu, mora dönüştüğünü düşündüğümüz için filmin ismi Mor Ufuklar oldu." dedi.

Yola çıktıklarında Suriyeli mültecilerin dramı konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Subaşı, şunları kaydetti:

"Mülteciler konusunda Türkiye'nin gösterdiği fedakarlığın altını çizmek, bu fedakarlığı dünyaya duyurmak istiyorduk. Beklediğimiz hedefe ulaştık. Biz bu filmi ödül almak için yapmadık, amacımız mültecilerin sesi olmaktı ama aldığımız ödüller bizi daha iyi işler yapmak için motive ediyor. Tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum."

BATAN TEKNEDEN KURTULAN MERYEM'İN HİKAYESİ

Halep'ten kaçan Suriyeli 25 yaşındaki Meryem'in yaşadığı zorlukların işlendiğini filmin oyuncu kadrosunda Zeynep Sevil Yılmaz, Numan Çakır, Ece Özdikici, Dilek Serbest, Adem Yılmaz ve Baki Çiftçi bulunuyor.

Filmde, Kos Adası yakınlarında batan bir mülteci teknesinden tek başına kurtulmayı başaran ve Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde hayatına devam eden Meryem'in yaşadığı travma anlatılıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN