Arama

Bağlama ustası bir rektör

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 17.10.2017 12:00
Bağlama ustası bir rektör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörlüğüne bağlama ustası Erol Parlak’ı atadı. Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Necdet Budak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından; yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Erol Parlak'ı, Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Necdet Budak'ı atamışlardır" denildi.

EROL PARLAK KİMDİR?

1964 yılında Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde doğan Parlak, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. Müziğe küçük yaşta bağlama çalarak başladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet konservatuarı'na girdi. 1985-1986 öğretim yılında öğrenimini tamamladıktan sonra aynı kurumda dört yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1987 yılında başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1990'da "Bozlaklar" konulu tezi ile tamamladı.


Parlak 1990 yılında TRT İstanbul Radyosuna sınavla "yetişmiş sanatçı" olarak girdi. Sekiz yıl sürdürdüğü bu görevinden 1998'de istifa ederek ayrıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1992 yılında başlamaya hak kazandığı "sanatta doktora" eğitimini 1998'de tamamladı. Anadolu'nun değişik yörelerinde özellikle "bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları" konusunda araştırma incelemeler yaparak yurt içi ve yurt dışında katıldığı konferans, seminer ve konserlerde tanıttı.

Bine yakın halk ezgisi derleyen Parlak, Anadolu' da unutulmaya yüz tutmuş el ile bağlama çalma tekniğinin (şelpe) yeniden gündeme getirilmesi konusunda başta Ramazan Güngör, Nesimi Çimen olmak üzere birçok usta üzerinde çalışmalar yaptı. Özellikle Batı, Güneybatı Anadolu'da yaptığı araştırmalarla Anadolu ve Orta Asya müziği arasındaki temel benzerliklere bağlı olarak çeşitli sesler üzerinde yoğunlaştı.

1995 yılında Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile birlikte bağlama üçlüsü oluşturarak dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi. 1996 yılında Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde Köln Filarmoni salonunda verilen ve büyük ilgi gören konser bunlardan biridir. Neşet Ertaş'dan Davut Sulari'ye kadar Anadolu'nun önemli birçok ustasını yorumlamasıyla tanınan sanatçının müzik dinleyicilerine sunduğu bir adet Arif Sağ ve Erdal Erzincan'la üçlü, iki sözlü, bir enstrümantal olmak üzere dört albümü bulunmaktadır.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN