Arama

Kritik MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Milli Güvenlik Kurulu OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı aldı.

Kritik MGK toplantısı sona erdi
Yayınlanma Tarihi: 16.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 16.10.2017 17:01

MGK BİLDİRİSİ AÇIKLANDI

MGK bildirisi yayınlandı. Milli Güvenlik Kurulu OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı aldı.

KRİTİK MGK TOPLANTISI SONA ERDİ

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki saat 13.40'ta başlayan toplantı sona erdi.

Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü.

Toplantının gündeminde OHAL'in 3 ay daha uzatılması da vardı.

Önceki MGK toplantısı, 22 Eylül Cuma günü gerçekleşmiş, 3 saat 10 dakika sürmüştü.

OHAL'İN 3 AY DAHA UZATILMASI YÖNÜNDE TAVSİYE KARARI GÖRÜŞÜLECEK

MGK'nın hemen ardından Bakanlar Kurulu toplanacak ve MGK'dan çıkması beklenen OHAL'in 3 ay daha uzatılması yönündeki tavsiye karar görüşülecek.

MGK bildirisi yayınlandı. Bildiride, "İdlib'deki görev başarıyla sürdürülüyor." denildi.

MGK toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib'te 'Gerginliği Azaltma Görev Gücü' kapsamında yürüttüğü harekat hakkında kurul'a bilgi arz edilmiştir.

Suriye'de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, Astana Mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

Irak Anayasası'nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir.

Türk Hava Sahası'nın IKBY'ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın Merkezi Irak Yönetimi'nce devralınması sürecinin başlatılması hükümete tavsiye edilmiştir. Bu çerçevede Merkezi Irak Yönetimi'nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük'te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak'ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır.

Merkezi Irak Yönetimi'nin Kerkük'te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihi derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir.

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN