Arama

'den Trump'a uyarı: Buna yetkin yok

ABden Trumpa uyarı: Buna yetkin yok

Trump’ın yı iptal tehdidine ilk tepki ’den geldi. AB Dış İlişkiler ve , "Bu ikili bir anlaşma değil, herhangi bir ülkeye ait değil ve onu sona erdirmek de tek bir ülkenin elinde değil" dedi

() Dış İlişkiler ve Federica , 'ın ine ilişkin anlaşmanın tek taraflı olmadığını belirterek, 'ın iptal etme yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Mogherini, Trump'ın yı iptal etme tehdidi içeren açıklamasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Trump'ın anlaşmayı iptal etmesine karşı olduklarını kaydeden Mogherini, "Bu ikili bir anlaşma değil, herhangi bir ülkeye ait değil ve onu sona erdirmek de tek bir ülkenin elinde değil. BM Güvenlik Konseyi tarafından yle onaylanan çok taraflı bir anlaşma. Garantiler ve güçlü bir izleme mekanizması sağlayan güçlü bir anlaşma. Dolayısıyla ve öyle kalmayı da sürdürecek." dedi.

Özellikle bugünlerde Avrupa ve uluslararası toplum olarak işleyen ve ihlal edilmeyen bir nükleer anlaşmayı iptal imkanlarının bulunmadığının altını çizen Mogherini, "Kendi ortak güvenliğimiz için anlaşmayı koruma gibi ortak bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Mogherini, bir soru üzerine Trump'ın anlaşmayı sonlandıramayacağına vurgu yaparak "ABD Başkanı çok güce sahip ancak buna (anlaşmayı iptal etme) değil." diye konuştu.

AVRUPALI ÜÇ LİDERDEN ORTAK DESTEK

Öteyandan, Birleşik Krallık Başbakanı , Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel , İran'la nükleer anlaşmasının devam etmesi konusunda kararlı olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada üç ülkenin liderleri olarak, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la yapılan nükleer anlaşmayı onaylamamak yönündeki tutumunun dikkat alındığı, bu kararın olası sonuçları konusunda endişeli olunduğu vurgulandı. Açıklamada ortak eylem planın (JCPOA) tüm taraflarca uygulanması konusunda kararlı olunduğu, bunun ortak ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet ettiği belirtildi. Açıklamada liderlerin anlaşmanın sürdürülmesi konusundaki kararlılıkları vurgulandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN