Arama

ABD oyununda yeni perde

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunda görevli kripto FETÖ'cünün tutuklanmasının ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Başsavcılığın, konsoloslukta görevli ikinci bir FETÖ'cü ajan için de gözaltı kararı verdiği öğrenildi.

ABD oyununda yeni perde
Yayınlanma Tarihi: 9.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 09.10.2017 13:24

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'dan sonra bir ABD ajanı daha tepit edildi. Savcılığın yakalama kararı çıkardığı bildirildi. ABD Konsolosluğu çalışanın FETÖ irtibatı olduğu tespit edildi.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'dan sonra dün sabah Amerikan Konsolosluğu'nda yeni bir isim için tutuklama kararını tebliğ edildi. Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu FETÖ bağlantısının tespit edildiği ve eşinin FETÖ'nün çağrısından sonra Bank Asya'ya para yatırdığı da saptandı.

KONSOLOSLUKTA GİZLENİYOR

Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı da belirtiliyor. Sıradan bir konsolosluk çalışanı için 'vize' misillemesi yapan ABD, daha büyük balığı saklıyor olmalı. FETÖ'cüler konsoloslukta besleniyor.

METİN TOPUZ KİM?

FETÖ ile bağlantıları ortaya çıkan ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un, Ergenekon'un firari FETÖ savcı Zekeriya Öz'e işsizlerden oluşturduğu "gizli tanık" ayarladığı ortaya çıktı. 17-25 Aralık kumpasını gerçekleştirdikleri iddia edilen polis müdürleri ve firari savcı Zekeriya Öz ile yoğun irtibatı tespit edilince tutuklanarak cezaevine gönderilen ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un Zekeriya Öz'e Beşiktaş Adliyesi'nde çalıştığı dönemde gizli tanık ayarladığı ortaya çıktı. Topuz'un Öz'e götürdüğü bir gizli tanık adayı, istenilen isimleri 'Ben yalan ifade veremem' deyip sahte tanıklık yapmayınca Zekeriya Öz'ün Topuz'u fırçaladığı belirlendi. Bu olayı anlatan bir tanık ifadesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Metin Topuz hakkında yürütülen soruşturma dosyasına girdi..

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN