Arama

Bu ‘ucuz şov’un hesabı verilmeli

Adana Film Festivali Ödül Töreni'nde, yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmayan Meltem Cumbul'a sanat camiası tepki gösterdi. Volkan Severcan, Cumbul'un hareketini sansasyonel bulurken, Zihni Göktay ise "Meltem özür dilemeli" dedi.

Bu ‘ucuz şov’un hesabı verilmeli
Yayınlanma Tarihi: 4.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 04.10.2017 11:09

Geçtiğimiz günlerde Adana Film Festivali'nde yaşanan olayın yankıları devam ediyor. Sunucu Meltem Cumbul'un, onur ödülü almak üzere sahneye çıkan usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun uzattığı eli sıkmaması ve arkasını dönerek tepki göstermesi, sanat camiasında hoş karşılanmadı. Yeşim Salkım, Meltem Cumbul'un bu hareketiyle ilgili şöyle konuştu: "Ben bu konuda çok yorum yapmak istemiyorum ama bulunduğumuz ortamlarda birbirimize saygılı davranmamız gerekir. Aralarında ne yaşandı hiç bilmiyorum ama nezaketen de olsa o eli sıkmalıydı. Oscar ödül törenlerinde de kimse birbirini sevmiyor ama herkes birbirini ayakta alkışlıyor. Bu da biraz oyunculuk gerektirir. Hiçbir şey yapamıyorsanız oyunculuk yapın. Bence oyuncuların sunuculuk yapmasına da gerek yok. Sunucuların işini sunuculara bırakalım."

'ALTIN KOZA'YI ZEDELER'

Cumbul'un davranışını sansasyonel bir hareket olarak değerlendiren tiyatro sanatçısı Volkan Severcan ise şu yorumu yaptı: "İşin aslını bilmiyorum ama yapılanı yakışıksız buluyorum. Ne olursa olsun sunucu olarak Meltem oradaysa, o şekilde davranmaması gerekirdi. Sunuculuk çünkü bireysel yapılan bir şey değil. Bu işi biri adına yapıyorsanız ya başında o işi kabul etmemeniz, kabul ediyorsanız da bu tarz bireysel tepkileri oraya taşımamanız gerekir. Bu davranış bana biraz sansasyonel geldi." Şehir Tiyatroları'nın iki oyununda rol alan usta sanatçı Zihni Göktay da şunları söyledi: "Ben de o festivale davet edilmiştim ama oyunum olduğu için gidemedim. Meltem'i tanırım. Birlikte dizide oynadık, kendisi benim kızımı canlandırdı. Eğitimli, terbiyeli bir kızdır. Ben hadiseyi görmeden bir şey demek istemem. Sehven bir hata da olabilir. Ama bahsettiğiniz gibi bir durum yaşandıysa, bence özür dilemesi lazım. Semih Kaplanoğlu çok takdir ettiğim, fevkalade bir insan. Orada, o dişlide bir kırılma var. O kırılmanın bir özürle telafi edilmesi lazım. Yoksa bu tür işler Altın Koza'yı zedeler."

'SAHNENİN NEZAKETİ VARDIR'

Şehir Tiyatroları'nın 'Reis Bey' adlı oyununda oynayan, aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Mazlum Kiper ise şunları söyledi: "Beğeneyim veya beğenmeyeyim; kimsenin elini sıkmamazlık etmem. Hoş bir davranış değil. Semih Kaplanoğlu gibi birine yapılmaması gerekirdi." Yıllarca sunuculuk yapan radyocu Ayhan Güngör de sahnenin bir nezaketinin olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Sahneye çıktığınızda profesyonel olmak zorundasınız. Bu tarz törenlere fikrini paylaşmadığım onlarca insan katıldı. Uzatılan bir el varsa mutlaka tokalaşmak gerekiyor. Aralarında nasıl bir sorun var bilemiyorum ama beyefendinin düştüğü durum sıkıntılı. Bu noktada Meltem Cumbul gibi bir insanın bu tavrı takınması çok yanlış."

'HAYATIMDA İSRAİL'E GİTMEDİM'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'na yaptığı kabalığın ardından açıklama yaptı: "Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'nun selamına karşılık vermemesi; şahsımı, festival yönetme kurulunu, sinemaya ve sanata gönül veren herkesi üzdü. Meltem Hanım, bilerek böyle bir davranışta bulunmuş ise hem Semih Kaplanoğlu'na, hem de Adana'ya saygısızlık yapmıştır. Festivalimiz adına üstlenmiş olduğu görevi istismar etmesini kınadığımızı belirterek bu üzücü durumun sinemacıları buluşturan ve Türkiye'nin en önemli sinema festivallerinden biri olan Adana Film Festivali'nin görkemli ödül töreni ve kapanış programına gölge düşürmemesi gerektiğini ifade ediyorum."

'TWEET'İNİ DE Mİ GÖRMEDİNİZ?'

Yönetmen Kaplanoğlu ise belediyenin açıklamasını 'Meltem Hanım bilerek böyle bir davranışta bulunmuşsa' ne demek? Attığı tweet'i de mi görmediniz' yazan takipçisinin yorumuyla paylaştı. Ayrıca, Kaplanoğlu, 'Bal' adlı sinema filmini İsrail'de düzenlenen Hayfa Film Festivali'ne götürdüğü, festivalden dağıtım desteği ödülü aldığı ve dolayısıyla İsrail'in desteğiyle çektiği haberlerine de ateş püskürdü. Kaplanoğlu sosyal medyada 'Bu yalan haberi yapanları ve yayanları mahkemeye verdim. Bakalım iddialarını nasıl ispatlayacaklar? Hayatımda İsrail'e gitmedim' dedi.

'SANATÇI HALKA ÖRNEK OLMALI'

Geçmiş yıllarda pek çok kez onur ödülü alan Engin Çağlar, Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmamasıyla ilgili şunları söyledi: "Şahit olmadığım için aralarında ne olduğunu bilemiyorum ama bu tür davranışların sahnede onlarca kişinin önünde yapılması uygun değil. Sinemacıların birbirleriyle çekişmesi aralarında olmalı, böyle bir durumun sahnede yaşanması hoş olmadı. Sanatçıların örnek olması gerekir. Hanımlar daha duygusal oluyor, yaptırım güçleri az, Meltem'e de orası uygun gelmiştir. Erkek erkeğe olsak başka yerde başka türlü hallederiz."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN