Arama

Okyanusa gömülen hayatlar, ortak acılarımızdır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bugün Halep’ten, Yemen’e, Gazze’den Arakan’a her birisi Kerbela olmuştur” diyerek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Erbaş, “Sahile vuran bebekler, yurt arayışı umuduyla okyanuslara gömülen hayatlar, ortak acılarımızdır” dedi

Okyanusa gömülen hayatlar, ortak acılarımızdır
Yayınlanma Tarihi: 29.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 29.09.2017 21:21

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Sahile vuran bebekler, yurt arayışı umuduyla okyanuslara gömülen hayatlar, ortak acılarımızdır" dedi.Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'nde Muharrem İftarı ve Kerbela Şehitlerini Anma programı düzenlendi. Düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı. Erbaş, duaların okunduğu programda bir konuşma gerçekleştirdi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, programda yaptığı konuşmada, "Peygamber Efendimiz Muharrem ayının haram aylardan olduğunu ve Allah'ın ayı olduğunu söylemiştir. S.A.V Medine'ye geldiğinde Muharrem ayının bir öncesinde ve sonrasında oruç tutmuştur. Bu akşam hepimiz bir oruç açma veya iftar programı vesilesi ile bir araya gelmiş bulunmaktayız. Cenab-ı Hak bütün oruçlarımızı kabul eylesin" dedi.

"BUGÜN HALEP'TEN, YEMEN'E, GAZZE'DEN ARAKAN'A HER BİRİSİ KERBELA OLMUŞTUR"

Muharrem ayının önemini hatırlatan Erbaş, "Asla tarihin acılarından yeni acılar üretmek hüzünleri yeni hazanlara dönüştürmek değildir. Kerbela'nın bize en büyük mesajı birlik, beraberlik, vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmez isek İslam coğrafyasında hüznün ve matemin en acılı hikayeleri yaşanmaya devam edecektir. Maalesef bugün Halep'ten Yemen'e, Gazze'den Arakan 'a İslam ülkeleri ve beldeleri adeta her biri birer Kerbela olmuştur. Kerbela'yı anlamak Hz. Hüseyin (R.A.)'i anlamaktır. Elbette Hz. Hüseyin'in yolu Hz. Muhammet (S.A.V.) yoludur. Bugün İslam coğrafyasını Kerbela'ya dönüştürenler etnik mezhep, meşrep kavgaları ile Müslümanların arasına tefrika sokarak bunu yapıyorlar. Bunun için ne adına olursa olsun Müslümanlığın ortak vasfı olan ehli kıbleye karşı nefrete sebep olan suçlayıcı ötekileştiren cümleler kurmanın iyiliğimiz açısından hiçbir faydasının olmadığını bilelim. Müslümanlığı birlik ve beraberliğini zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınalım" diye konuştu.

"OKYANUSA GÖMÜLEN HAYATLAR, ORTAK ACILARIMIZDIR"

Konuşmasında birlik beraberlik mesajları da veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, "Sahile vuran bebekler, yurt arayışı umuduyla okyanuslara gömülen hayatlar, ortak acılarımızdır. Bütün insanlığın huzuru ortak hedefimiz ve duamızdır. Bizim ortak düşmanımız cehalettir, nefret dilidir, şiddettir, farklılıkları kavga sebebi sayan cahilliktir, kardeşi kardeşe düşman yapan fitnedir. Muharrem'de ortak geleneklerimizden birinin aşure ya da aşure aşı olarak isimlendirdiğimiz geleneğimiz olduğu hepimizin malumudur. Muharrem ayında yaşattığımız bu aşure geleneğimiz birlik ve beraberliğin paylaşma ve dayanışmanın bir simgesidir" şeklinde konuştu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN