Arama

Sıcak gündemde kritik buluşma

Sıcak gündemde kritik buluşma

ve bugün yüz yüze görüşecek. İki lider, Irak meselesinin yanı sıra iki ülke arasında ticari, askeri, teknik alanlar ile ’leri konuşacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir bugün çalışma ziyareti için Ankara'ya gelecek. ve Putin, 'nde ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık edecek. İki lider küresel ve bölgesel meselelerin yanı sıra iki ülke ilişkilerini geliştirmek için fikir alışverişinde bulunacak.

SURİYE VE IRAK MESELESİ

Erdoğan ve Putin görüşmesinin önemli gündem maddeleri ve Irak eksenli gelişmeler olacak. İki ülkenin öncülüğünde Suriye'deki siyasi geçiş için yürütülen Astana sürecinde gelinen noktayı değerlendirecek olan iki lider, çatışmasızlık bölgelerinde özellikle 'te yapılacak çalışmaları masaya yatıracak. Erdoğan ve Putin, ayrıca 'nin gerçekleştirdiği referandum konusunu da görüşecek. Hafta başı telefonda görüşen iki lider, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına dikkat çekmişti.

S-400, ENERJİ VE TURİZM

İki lider ayrıca ekonomik ilişkilerini geliştirmek için önümüzdeki dönemde atılacak adımlarla ilgili fikir alışverişinde bulunacak. Erdoğan ve Putin'in gündemindeki diğer önemli bir konu ise hava savunma sistemi olacak. Erdoğan ve Putin, S-400 alımı ve ortak üretimi konusunu görüşmede değerlendirecek. Ayrıca ve gibi enerji projelerinin yanı sıra iki ülke arasındaki gıda, turizm alanlarında atılacak adımlar ve vize uygulamaları da masaya yatırılacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 10 Ekim 2016'da 'ne katılmak için geldiği İstanbul'da ile 'nde bir araya gelmişti. Erdoğan ve Putin, son olarak 3 Mayıs 2017'de Rusya'nın kentinde bir araya gelmişti ve bu görüşmeden Suriye'deki çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili mutabakat kararı çıkmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN