Arama

seferberliği

Sıfır atık seferberliği

ile ’nda uygulanan ‘’ projesi seferberliğe dönüşecek. 'ın öncülüğündeki projenin kamu kurumlarıyla yaygınlaştırılması planlanıyor.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen " Projesi" öncelikle kamu kurumlarında, daha sonra tüm Türkiye'de bir eylem planı içeriyor.

KADEMELİ OLARAK TÜM TÜRKİYE'DE UYGULANACAK

'ın eşi 'ın himayesinde gerçekleştirilen ''nin tanıtımı dün Ankara'da yapıldı. Külliye'deki törende konuşan Emine Erdoğan, sıfır atık projesinin kademeli olarak tüm Türkiye'de uygulanacağını ifade etti. Erdoğan, "Sıfır atık projesi sadece çevre duyarlılığı projesi değil, insanlığın geleceği adına bir sorumluluk hareketidir. Bize emanet edilen tabiatı gelecek nesillere layıkıyla devredebilmek boynumuzun borcudur. Ne yazık ki kimyasalların çevremizi kuşattığı, insanoğlunun attığı her adım neredeyse yerkürenin dengesini bozmaktadır" dedi.

İSRAF GÜNDELİK HAYATI KUŞATTIYOR

Dünya bankası raporlarına göre yılda 1.3 milyar evsel atık miktarlarının 2025 yılında 2. 2 milyar tona yaklaşması beklendiğine dikkat çeken Erdoğan, israfın gündelik hayatı kuşattığını dile getirdi. Erdoğan, 'sıfır atık' konusunda seferberlik başlatılması çağrısında bulunarak, "Toplumu teşvik edelim. Farkındalık dalga dalga evlere yayılsın" diye konuştu.

766 AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTULDU

Proje hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı ise bakanlığının Ana Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen üç aylık uygulamada yaklaşık 766 ağıcın kesilmekten kurtarıldığını söyledi. Özhaseki, " salınımı 8 ton azaltıldı, 165 varil petrolün ve 4 ton cevherin kullanımı engellendi ve yaklaşık 52 bin liralık ekonomik değer oluşturuldu" dedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN