Arama

ve katliamının failleri hesap versin

Sabra ve Şatilla katliamının failleri hesap versin

Hamas, 'da Filistinli mültecilerin kaldığı ve kampındaki katliamın faillerinin soruşturulması ve mahkemeye çıkartılması çağrısı yaptı

Hamas, 'da Filistinli mültecilerin kaldığı ve kampındaki katliamın faillerinin soruşturulması ve mahkemeye çıkartılması çağrısı yaptı.

Hamas'a bağlı Mülteci İşleri Ofisi'nden Sabra ve Şatilla katliamının 35'inci yılı münasebetiyle yapılan açıklamada, Filistin halkına karşı işlenen katliamın Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesine taşınması ve failleri hakkında sözleşmelerin gereğinin yerine getirilmesi için harekete geçme çağrısı yapıldı.

"Bu zaman geçtikçe unutulmayacak ve failleri cezasız kalmayacak." ifadeleri kullanılan açıklamada, Sabra ve Şatilla katliamının işgal güçlerinin çocuk, kadın ve yaşlı ayırmadan uyguladığı bir yok edici zihniyet metodu olduğu belirtilerek, katliamın 35'inci yıl dönümünün Lübnan'daki mültecilerin durumunun kötüleştiği bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

SABRA VE ŞATİLLA KAMPI

Sabra ve Şatilla Kampı, uluslararası sözleşmeyle koruma altına alınmış olmasına rağmen Haziran 1982'de eden komutasındaki İsrail ordusu tarafından kuşatılmış ve Filistinlilerin kaçması engellenmişti.

Lübnanlı milislerin, Ketaib Partisi lideri 'in devlet başkanı seçilmesinden kısa süre sonra suikast sonucu öldürülmesini gerekçe göstererek 16 Eylül 1982'de kampta başlattığı ve üç gün süren saldırılarda, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 3 binden fazla Filistinli mülteci katledilmişti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN