Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Belçika'dan "PKK'lılar terörden yargılanamaz" kararı

'dan "'lılar terörden yargılanamaz" kararı

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 14.09.2017 17:28
Belçika'dan PKK'lılar terörden yargılanamaz kararı

İstinaf Mahkemesi, Brüksel Soruşturma Dairesinin "'nın uluslararası yaptığı ve terör örgütü olmadığı" yönünde geçen yıl aldığı kararı onadı

'da mahkeme, aralarında 'nın sözde Avrupa elebaşlarının da olduğu 36 kişi ve kurumun kanunları çerçevesinde yargılanamayacağına hükmetti.

İstinaf Mahkemesi, Brüksel Soruşturma Dairesinin "" yönünde geçen yıl aldığı karara yapılan itirazı değerlendirdi.

Kararda, terör örgütünün Avrupa'daki elebaşlarından ve 'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin terörle mücadele kanunu çerçevesinde yargılanamayacağı, PKK'nın uluslararası yürüttüğü savunuldu.

Geçen yıl alınan kararın onanmasıyla bu kişilerin Belçika'da terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanması şimdilik engellenmiş oldu. Federal savcının, karara karşı Yüksek Mahkemeye itiraz etme hakkı bulunuyor.

Savcılık, 2010'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te iddianamesini sunmuştu. İddianame, , Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika'nın yanı sıra Yunanistan ve Irak'taki vermekle suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da bulunuyordu.

, geçen sene kasım ayında bu suçlamalar kapsamında yapılanların "terör eylemi" olmadığına hükmederek davanın ceza mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, "silahlı mücadele, kapsamında değerlendirilemez" denilmişti. Türkiye'nin de tepki gösterdiği karara federal savcı itiraz etmişti.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN