Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Nobel sahipleri BM'ye, Arakan'daki "insani krize müdahale et” çağrısı yaptı

Nobel sahipleri 'ye, 'daki "insani krize et” çağrısı yaptı

Nobel sahipleri BM'ye, Arakan'daki insani krize müdahale et” çağrısı yaptı

12 kişi ile 18 tanınmış siyasetçi ve sanatçı 'ya mektup göndererek, 'daki "insani krize" edilmesi çağrısı yaptı

sahibi 12 kişi ile aralarında siyasetçi ve sanatçıların da bulunduğu 18 kişi, bugün "" gündemiyle toplanması planlanan () başkanı ve üye devletlere gönderdi.

basınındaki haberlere göre, " Çok Hızlı Kötüleşiyor" başlıklı mektupta, BMGK başkanı ve üye devletlere 'ın Arakan eyaletindeki "insani krize" edilmesi çağrısı yapıldı.

Mektupta, "Masum sivilleri evlerini bırakmaya ve ülkelerini terk ederek vatansız insanlar haline getirmeye iten ayrımcı askeri saldırının durdurulması için bir an önce önlem alınmasını talep ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Mektubu , , , , , , , , , , ve imzaladı.

Mektubu imzalayan diğer 18 kişi arasında ise Şair , Malezya'nın eski Dışişleri Bakanı , İtalya'nın eski Dışişleri Bakanı Emma Bonino gibi isimler bulunuyor.

İngiltere'nin Daimi Temsilcisi , gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere ve İsveç'in Arakan'da devam eden endişe verici şiddet olayları nedeniyle BMGK'nın çarşamba günü toplanmasını talep ettiğini söylemişti.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller, dağlık bölgeler, ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.

Bangladeş'e, 25 Ağustos'tan bu yana 370 bin Arakanlı Müslüman ulaştı.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN