Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Suriyeli muhaliflerden BM'ye "Esed yargılansın" çağrısı

Suriyeli muhaliflerden 'ye " yargılansın" çağrısı

Suriyeli muhaliflerden BM'ye Esed yargılansın çağrısı

Suriyeli muhalifler, Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu'nun silah kullanımına ilişkin raporunun incelenmesi ve rejiminin yargılanması için 'ye toplantı çağrısı yaptı

Suriyeli muhalifler, 'ne (), Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu'nun silah kullanımına ilişkin raporunun incelenmesi ve Beşşar rejiminin yargılanması için toplantı çağrısında bulundu.

İsviçre'nin kentinde yapılan Suriye görüşmelerinde muhalefet heyetine başkanlık eden , İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "Suriyeli muhalifler, BMGK'yi, BM Uluslararası 'nun kullanımına ilişkin raporunun incelenmesi ve 7. bent uyarınca Esed rejiminin yargılanması amacıyla 2118 sayılı kararın 21'inci maddesinin hayata geçirilmesi için toplanmaya çağırıyor." dedi.

Hariri, BM'yi Esed sonrası gerçek siyasi süreç için harekete geçerek sorumluluklarını yerine getirmeye davet ederken, uluslararası kararlardan ve Suriye'deki siyasi geçişle ilgili Cenevre bildirgesinden uzaklaşmamasını ve Rusya'nın planlarını üstlenmemesini istedi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Esed rejiminin 4 Nisan'daki kimyasal silah katliamında kullandığını doğrulamış, rejimin işlediğini ifade etmişti.

Rejimin kimyasal silah katliamında en az 100 sivil hayatını kaybetmiş, 500 sivil de yaralanmıştı.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN