Arama

Karadavi'den İslam dünyasına '' çağrısı

Karadavi'den İslam dünyasına 'Arakan' çağrısı

Başkanı Karadavi, ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlarına karşı İslam âlemine harekete geçme çağrısı yaptı. 'nin Müslümanlarına yönelik tutumundan övgüyle söz eden Karadavi, "Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı 'ın yaptıklarını, aktif diplomasisini ve önemli rolünü selamlıyoruz." ifadelerini kullandı

Başkanı , Arakanlı Müslümanlara () yönelik katliamlara karşı İslam dünyası ve Arap ülkelerine harekete geçme çağrısında bulundu.

Karadavi yaptığı yazılı açıklamada, "'daki kardeşlerinden Allah katında sorumlu olan, Allah'ın bu pasiflikten dolayı hesaba çekeceği Arap ve İslam ülkelerine sesleniyorum. , eğer isterse zalim Myanmar hükümetine uluslararası ilişkilerini kullanarak ekonomik ve siyasi baskı yapabilir." ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, "Diğer bazı azınlıkların büyük devletlerden ilgi bularak, Myanmar hükümetini kendileriyle uzlaşma yoluna gitmeye zorladığını gördük. İslam dini bize onlarla beraber savaşarak da olsa zulmü ve saldırıları yok etmek için mazlum kardeşlerimize yardım etmeyi emreder." ifadelerine yer veren Karadavi, katliamı durdurmak için İslam ülkelerini adım atmaya çağırdı.

TÜRKİYE'NİN TUTUMUNA ÖVGÜ

Öte yandan 'nin Rohingya Müslümanlarına yönelik tutumundan övgüyle söz eden Karadavi, "Türkiye'nin ve 'ın yaptıklarını, aktif diplomasisini ve önemli rolünü selamlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Karadavi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanı 'ın eşi Emine Erdoğan'ın beraberindeki heyetle Arakanlı Müslümanların Myanmar'dan kaçarak sığındığı 'e gitmesini hatırlatarak, Rohingya Müslümanlarının yaralarını sarmak ve acılarını gidermek için yapılan bu çalışmaların önemini vurguladı.

Arap ülkelerinin tutumunu eleştiren Karadavi, kendi aralarındaki anlaşmazlıklar ve önemsiz konularla meşguliyetin Arap ülkelerini kardeşlerine yönelik sorumluluğundan alıkoyduğunu kaydetti.

BANGLADEŞ'E KAÇAN ARAKANLI MÜSLÜMANLAR
Öteyandan, İnsan Hak ve Hürriyetleri () İnsani Yardım Vakfı, Myanmar ordusunun saldırıları sonucu Bangladeş'e sığınan binlerce Arakanlı Müslümana yardımlarını sürdürüyor.

kentine 50 kilometre uzaklıktaki Kampı'da yardım dağıtımlarına devam eden İHH ekipleri, pirinç, un, yağ ve tuzdan oluşan paketleri ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

İnsani krizin başlamasının hemen ardından Bangladeş'teki mültecilere yardımları ulaştıran İHH ekipleri, bugüne kadar yapılan çalışma kapsamında 32 binden fazla insana ulaştı.

Çalışmalar kapsamında 3 bin aileye gıda paketi, 750 aileye mutfak ve yaşam malzemesi, 2 bin aileye barınma malzemesi (branda/hasır) ve bin 500 aileye nakit para yardımı ulaştırıldı.

İHH ekipleri, sınırı geçerek Bangladeş'e sığınan mültecileri karşı kıyıda karşılayarak, sıcak yemek ikramında bulunmaya devam ediyor. Bu kapsamda bin 500 aileye de sıcak yemek veriliyor.

Balukhali ​'na gelen mülteci sayısı her geçen gün artarken, İHH tarafından gönüllülerin bilgilerine sunulmak üzere ilaç, gıda, bebek maması, çadır gibi ihtiyaçların yer aldığı liste hazırlandı.

Bugüne kadar Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısının 200 bini geçtiği tahmin edilirken, mülteci kamplarında hayat şartları daha da ağırlaşıyor.

Sağlık hizmeti verilmeyen ve kanalizasyon altyapısı bulunmayan kamplarda salgın hastalık tehlikesinden korkuluyor.

Myanmar ordusunun, 25 Ağustos'tan bu yana "silahlı militanlarla mücadele" gerekçesiyle sürdürdüğü ve çok sayıda Arakanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiği saldırılar nedeniyle sınırı geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN