Arama

Emine Erdoğan Bangladeş'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Myanmar'ın Kuzey Rakhayn eyaletindeki insanlık dramına dikkati çekmek ve yaşanan olaylar neticesinde Bangladeş'e sığınmak zorunda kalan Arakanlılara yardım hususunda Türkiye'nin elinden geleni yapacağını göstermek için Bangladeş'e gidiyor.

Emine Erdoğan Bangladeş’e gidiyor
Yayınlanma Tarihi: 6.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 06.09.2017 13:45

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bugün yola çıkacak olan Emine Erdoğan'a, oğlu Bilal Erdoğan'ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan da refakat edecek.

Heyette, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Sare Aydın da yer alacak.

Arakanlı sığınmacıların Bangladeş'te barındıkları kampları ziyaret edecek olan Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, yaşanan olaylar hakkında mağdurlardan bizzat bilgi alacak, Türkiye'nin oluşturacağı insani yardım köprüsü için ön hazırlıkları tamamlayacak.

EMİNE ERDOĞAN DAHA SONRA KAZAKİSTAN'A GEÇECEK

Bölgede Arakanlı Müslümanlar'ın maruz kaldıkları trajediyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen günlerde başta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid olmak üzere farklı liderlerle yaptığı görüşmelerde, yaşanan insanlık dramına acilen çözüm bulunması çağrısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar'ın Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii ile de dün telefonda görüşmüş, Arakanlı masum sivillere yönelik ihlallerin endişeye yol açtığına değinerek sorunun diyalog ve iş birliğiyle çözüme kavuşturulmasının önemli olduğunu vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun temaslarının akabinde, Emine Erdoğan'ın 2012'deki ziyareti sonrasında Bangladeş'e yine bizzat gitme kararı alması, Türkiye'nin konuya verdiği önemin göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Emine Erdoğan'ın, Bangladeş'teki temaslarını tamamladıktan sonra Bangladeş'ten Kazakistan'a geçeceği öğrenildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN