Arama

G20’de Erdoğan - Putin zirvesi

Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak ile ilgili beklentilerin yükseldiğini söyledi. Putin ise “Sizinle anlaşmamız sayesinde” diyerek karşılık verdi.

G20’de Erdoğan - Putin zirvesi
Yayınlanma Tarihi: 8.7.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 08.07.2017 16:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Putin ile ikili görüşmelerde bulundu.

Erdoğan Putin'e "Suriye, Irak bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" dedi. Putin ise Erdoğan'a "Özellikle sizinle anlaşmamız sayesinde Suriye'ye yönelik çok olumlu adımlar atabildik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Almanya'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamburg Messe Konferans Merkezi'nde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ikinci gününde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşmede Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Erdoğan, görüşmenin basına açık bölümünde sözlerine, "Her şeyden önce çok farklı bir G20 Zirvesi Toplantısı yaşıyoruz." diyerek başladı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu sonuçlara işaret eden Erdoğan, "Gerçekten inanıyorum ki bölge halkında, dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde... Beklentiler yüksek, tabii özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor." ifadesini kullandı.

"BÖLGEDEKİ BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK"

Erdoğan, gerek ekonomik ilişkiler gerek turizm gerek savunma sanayisine yönelik bu gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hepsinden öte tabii Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." dedi.

PUTİN: SİZİNLE ANLAŞMAMIZ SAYESİNDE…

Görüşmenin başında basına açık olan kısımda ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz aldı ve "Sürekli temas halindeyiz. Sizlerle birlikte gerek ikili ilişkilerimizi geliştirmek, gerek bölgesel ve uluslararası konulara yönelik önemli adımlar attık. Özellikle sizinle anlaşmamız sayesinde Suriye'ye yönelik çok olumlu adımlar atabildik. Siyasi çözüme yönelik bir takım önemli adımlar attık" dedi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN