Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Rum Kesimi Türkiye’nin garantörlüğünü de, askerini de istemiyorlar

Rum Kesimi Türkiye’nin garantörlüğünü de, askerini de istemiyorlar

İsviçre'de, Crans Montana’da devam eden Kıbrıs Konferansı’nda görüşmeler Rum tarafı yüzünden tıkandı. 5'li toplantı ise akşam saatlerinde yapıldı.

Rum Kesimi Türkiye’nin garantörlüğünü de, askerini de istemiyorlar
Yayınlanma Tarihi: 29.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 29.06.2017 23:39

İsviçre'de, Crans Montana'da devam eden Kıbrıs Konferansı'nda görüşmeler Rum tarafı yüzünden tıkandı. 5'li toplantı akşam saatlerinde yapıldı.

Toplantıya sadece liderler, müzakereciler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer garantör ülkelerin Dışişleri Bakanları ya da temsilcileri katıldı. İki gündür 5'li toplantılara 6 kişilik delegasyonlarla katılan taraflar, 5'li toplantıya 2 üyeyle girdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in konferansa katılımından önce, sürecin çözüme doğru ivme kazanması amacıyla Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitlik ve etkin katılım konularında adım atması için yoğun bir diplomatik trafik yaşandığı ifade ediliyor.

BMGS'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, toplantı öncesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum liderle müzakerecilerle özel bir toplantıda bir araya geldi. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar da yer aldı.

Rum tarafı, sürüncemede kalsın istiyor!

Eide'nin iki liderle olağanüstü görüşme nedeni, müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının hiçbir konuda yeni bir açılım yapmaması, aksine konferansı teknik komite düzeyine indirmek için yaptığı öneri olduğu belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre, temel sorun, siyasi düzeyde karar üreterek iki kurucu devletin eşitliğine dayalı yeni bir federal ortaklık kurulması prensibi yerine, müzakereleri zamana yayma yönündeki ısrarlı tutum. BM yetkilileri, toplantının olumlu sonuçlanması yönünde yoğun gayret sarf ediyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN