Arama

Suçluyu kayıran yanacak

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncılar hava üssünde bulunan FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün yakalandıktan sonra serbest bırakılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Suçluyu kayıran yanacak
Yayınlanma Tarihi: 23.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.06.2017 17:52

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncılar hava üssünde bulunan FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün yakalandıktan sonra serbest bırakılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında hazırlanarak mahkemeye gönderilen iddianamede, 28 şüpheli yer alıyor. İddianameye göre şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, 13 şüphelinin asker, 14 şüphelinin Emniyet Genel Müdürlüğü personeli, 1 personelin ise Başbakanlık'ta Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptığı belirtildi. Şüpheli Başbakanlık Müşaviri'nin ise Ali İhsan Sarıkoca olduğu ortaya çıktı. Sarıkoca'nın, Adil Öksüz karakolda gözaltındayken kendisiyle görüştüğü belirlendi.

Soruşturma kapsamında 4 şüpheli hakkında, silahlı örgüt üyesi olmamakla birlikte silahlı örgüt adına suç işleme, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 21 şüpheli hakkında görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 2 şüpheli hakkında ise silahlı terör örgütüne üye olma, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma suçlarından, 1 şüpheli hakkında örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme, suçluyu kayırma suçlarından değişen oranlarda hapis cezaları talep edildi.


Öksüz'ün mahrem olduğunu öğrendi, Sarıkoca'ya bildirdi

İddianamede, Sarıkoca'nın 15 Temmuz'da Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptığı, 17/25 Aralık sürecinden sonra FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün elebaşısı tarafından Bank Asya'nın kurtarılması amacıyla çağrı yaptığı dönemde, 2014 yılı Ocak ayında Bank Asya'ya 21.930.000 TL para yatırdığı belirtildi.

İddianamede, şüphelilerden Serter Koçak'ın, Adil Öksüz'ün FETÖ'nün mahrem imam olduğunu öğrendikten sonra bu konuyu Cumhuriyet Başsavcılığı'na ya da İl Emniyet Müdürü ya da İl Valisi'ne değil, doğrudan emniyet ya da jandarma bünyesinde görev almayan şüpheli Ali İhsan Sarıkoca'ya bildirdiği vyrgulandı.

Sarıkoca karakola giderek Öksüz'le görüştü

Sarıkoca'nın, Kışla Jandarma Karakolu'na geldiği, emniyet ya da jandarmada görevli olmamasına rağmen Öksüz ile görüştüğü kaydedilen iddianamede, Öksüz ile görüşmeler yaptığı ve bu konuda Öksüz'ün Kışla Jandarma Karakolu'ndan İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmesini sağlamayan Serter Koçak ile de çok sayıda telefonda görüşmeler yaptığı belirtildi.

İddianamede, Öksüz'ün, 17 Temmuz 2016 tarihinde karayolu ile Ankara'dan İstanbul'a doğru hareket ettiği, Adil Öksüz adliyeden serbest bırakıldıktan sonra 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 08.04'te Ankara Esenboğa Havalimanı'nda telefon görüşmesi yaptığı ve havayolu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittiği, Adil Öksüz'ün telefonunun 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 11.10 ve saat 22.48'de İstanbul Üsküdar baz istasyonundan hizmet aldığı, 18 Temmuz 2016 tarihinde şüpheli Ali İhsan Sarıkoca'nın telefonunun da İstanbul ili Beyoğlu ilçesi baz istasyonundan hizmet aldığının tespit edildiği kaydedildi. İddianamede, Sarıkoca'nın üzerine atılı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve suçluyu kayırma suçlarını işlediğinin anlaşıldığı kaydedildi.

"FETÖ imamı olduğunu bana Koçak söyledi"

İddianamede yer alan ifadesinde Ali İhsan Sarıcakoca, Adil Öksüz ile görüşmesiyle ilgili şunları anlattı:

"Karakola saat 17:30-18:00 sıralarında vardım. Karakol bahçesine geçtiğimde orada karakol binasının önünde darbeciler sıraya dizilmiş vaziyette bulunuyordu. Karakolun bahçesinde Serter Kocak ile konuşmaya başladık, konuşmamızda Serter Koçak bana darbecilerden birisinin yardımcı doçent olduğunu ve FETÖ'nün imamı olduğunu söyledi. Ben sabaha kadar darbecilerle uğraştım ve darbecilerin şehit ettiği insanlarımız ve onların yakınlarıyla ilgilendiğimden dolayı çok etkilendim, bu etkilenmemden dolayı Serter Koçak'ın bana söylemiş olduğu FETÖ'nün imamı olduğunu söylediği yardımcı doçent ile görüşmek istedim ve kendisiyle görüşmeye başladığım bu kişinin daha sonradan Adil Öksüz olduğunu öğrendik"

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN