Arama

İsrail’in abluka ve zulüm duvarı

İsrail, Ayrım Duvarı'yla çevrili Batı Şeria'dan 40 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engellerken 2 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nden bu hafta sadece 55 yaş üstü 100 kişiye izin verdi.

İsrail’in abluka ve zulüm duvarı
Yayınlanma Tarihi: 23.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.06.2017 16:34

Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyni, yüz binlerce Filistinlinin İsrail'in engellemeleri nedeniyle Mescid-i Aksa'ya gelemediğini söyledi.

Hüseyni, Ramazan ayının son Cuma hutbesinde, Mescid-i Aksa'nın yalnızca Müslümanlara ait olduğunu belirterek, buranın ramazan dışında da boş bırakılmaması çağrısında bulundu. İsrail'in engellemelerinin yüz binlerce Filistinliyi Aksa'da namaz kılmaktan alıkoyduğunu belirten Hüseyni, buraya gelebilen on binlerce kişinin ise Aksa'nın Müslüman kimliğinin delili olduğunu kaydetti.

İslami Vakıflar Dairesi Başkanı Şeyh Azzam el-Hatib de, Mescid-i Aksa'da 150 bini aşkın Filistinlinin Cuma namazı kıldığını söyledi. Batı Şeria'dan sadece ramazan aylarının cuma günlerinde Kudüs'e gelmelerine izin verilen on binlerce kişinin teravih namazına kadar Aksa'da kalması bekleniyor.

Cuma Namazı için sabahtan yola çıktılar

On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ve Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Mescid-i Aksa'nın yolunu tuttu. Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi. Saatler süren yolculuğun ardından yürüyerek Mescid-i Aksa'ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ikinci cuması için Harem-i Şerifi ve avlusunu doldurdu.

Bu esnada Mescid-i Aksa'nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinde yüzlerce İsrail polisi hazır bekledi. Polis helikopterleri ve balonlara yerleştirilen kameralarla da şehrin üzerinden sürekli görüntü alındı.

Abluka ve Ayrım Duvarı engel oldu

İsrail, Ayrım Duvarı'yla (Utanç Duvarı) çevrili Batı Şeria'dan 40 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engellerken abluka altındaki yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nden ise bu hafta sadece 55 yaş üstü 100 kişiye izin verdi.

İsrail askeri kontrol noktalarından geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek, ramazan ayında da Batı Şeria'nın dışına çıkamamış oldu. İsrail'in geçişine izin verdiği Filistinliler ise şafakla birlikte Kudüs'e geçebilmek için askeri kontrol noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliği taşıyor. Yahudiler ise içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun da bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif'te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

İsrail yönetimi, Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Mescid-i Aksa'nın avlusuna alıyor ve zaman zaman Müslümanların girişlerine de yaş sınırlaması getiriyor. Birçok radikal Yahudi örgüt ve siyasetçi, üzerinde daha önce iki kez yıkılan bir Yahudi tapınağının bulunduğunu öne sürerek Harem-i Şerif'in kendileri için de ibadete açılmasını istiyor.

UNESCO Dışişleri Komisyonu, 13 Ekim 2016'da Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bağına dair herhangi bir ibarenin bulunmadığına ilişkin tasarıyı 6'ya karşılık 24 oyla kabul etmişti. İsrail'in tepkiyle karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD, Almanya ve İngiltere "hayır" oyu kullanan ülkeler arasında yer almıştı. UNESCO Yürütme Kurulu da 18 Ekim 2016'da kararı onaylamıştı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN