Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Adalet Bakanı Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu şiddetle kınadı

Adalet Bakanı Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu şiddetle kınadı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mahkeme kararını eleştirmek yerine, yargı mensuplarını hedef göstererek kanunun tanımladığı açık suçlara imza attığını söyledi

Adalet Bakanı Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nu şiddetle kınadı
Yayınlanma Tarihi: 16.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 16.06.2017 15:58

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kılıçdaroğlu'nu, yargıya ve yargı görevi yapanlara yönelik ahlaki ve hukuki olmayan, hiçbir insaf ve vicdan ölçüsüyle bağdaşmayan haksız ithamlarından dolayı şiddetle kınıyorum" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının ardından yapmış olduğu yargıya ve yargı mensuplarına yönelik eleştirinin sınırlarını aşan tahkir, tezyif ve tahrik içeren açıklamalarının endişe verici olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'nin ana muhalefet partisinin liderine bazı temel ilke ve gerçekleri sayısız vesilelerle tekrarına rağmen bir kez daha hatırlatma zarureti ortaya çıkmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır. Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar; kararlarını Anayasa, kanun ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Görevlerini bağımsız ve tarafsız yerine getiren hakimler, hem kendilerinin hem de davanın taraflarının siyasi, dini, felsefi, ahlaki, kültürel ve ekonomik farklılıklarını bir kenara bırakarak karar verir; davanın taraflarının ismi, sıfatı, unvanı, makamı, şöhreti ve mesleğini dikkate almaz; dış etkenlerin kararlarını etkilemesine asla izin vermezler"

Eleştirilebilir, ancak…

"Demokratik bir hukuk devletinde yargı ve yargı kararları elbette eleştirilebilir. Ancak, kararı eleştirmek yerine kararı veren yargı mensuplarını hedef göstermek, tahkir, tezyif ve tehdit etmek ahlaki değildir; demokratik bir hak olan eleştiri hiç değildir. Aksine kanunun tanımladığı açık suçlardandır. Kendi kuralları içinde işleyen yargılama süreçlerine müdahale hevesi, ne Türkiye'ye fayda getirir ne de ısrarla sürdürülen hazin muhalefete bir seviye kazandırır. İşini yapan ve ancak kararıyla konuşan yargı mensuplarını siyasi polemik ve tartışmaların odağına yerleştiren ve tahrik siyasetini besleyen zehirli dil kimseye fayda getirmez; aksine yargıya güvene, yargı mensuplarına, hukuka, adalete ve hepimize büyük zarar verir"

Açıkça suçtur, Kılıçdaroğlu'nu da bağlar
"Yargılama süreci devam ederken bu süreci hukuka aykırı olarak etkileyecek biçimde açıklamalar yapmak, yargı mensuplarını hedef göstermek, tahkir ve tehdit etmek açıkça suçtur" diyen Bozdağ, "Mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını temin eden bu kural ve kısıtlamalar, herkes için olduğu gibi hiç kuşkusuz Sayın Kılıçdaroğlu için de geçerli ve bağlayıcıdır.

Mahkeme kararlarının halkı sokağa davet ederek denetlenebildiği bir hukuk devleti modeli henüz icat edilmemiştir. Yargısal karar ve tasarrufların denetimi için öngörülmüş kanun yolları herkesçe bilinmektedir. Bu 'yol'lar 'sokak'larda değil, 'kitap'lardadır; muhakeme usulünü belirleyen kanunlardadır. Hak ve adalet, Ankara-İstanbul E-5 karayolunda veya sokaklarda ya da meydanların ateşli nutuklarında değil, hukukun kendi doğal mecrasındaki işleyişinde, bağımsız ve tarafsız mahkemelerde aranır"

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN