Arama

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

  • 1
  • 10
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İlber Ortaylı yalnız tarihçiliğimizin büyük bir ismi değil aynı zamanda küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya'dan Avrupa'ya, Kafkaslar'dan Ortadoğu'ya 50 yıldır gezen bir "seyyah". Çıktığı sayısız yolculuktan en önemli notları aktaran İlber Ortaylı'nın anlatım gücüyle gezeceğimiz coğrafyalar şöyle: Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Eski Avusturya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya ve Singapur.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 10
Into The Wild, 2007
Into The Wild, 2007

Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska'nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.


Süre: 2s 27 dk.
Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt
Tür: Macera, Dram
Ülke: ABD

  • 3
  • 10
İbn Battuta Seyahatnamesi
İbn Battuta Seyahatnamesi

14. yüzyıl gezginlerinden İbn Battuta (1304-1368) Fas'ın Tanca şehrinde dünyaya geldi. Bu şehirden çıktığı günden itibaren 28 yıl süren gezileri boyunca Mısır, Arap Yarımadası, Irak, İran, Anadolu (başta beylikleri), Deşt-i Kıpçak, Bizans (İstanbul), Orta Asya, Hindistan, Maldivler, Çin ve Endülüs'ü gezen İbn Battuta devlet ve toplum yapıları, inanç ve adetleri, doğal özellik ve ürünleriyle tanıttığı bu ülke ve şehirlerin 700 yıl önceki durumlarını başarıyla yansıtır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 10
One Week, 2008
One Week, 2008

Michael McGowan tarafından yönetilen ve Joshua Jackson, Liane Balaban ve Campbell Scott'ın başrol oynadığı 2008 Kanadalı bir drama filmi. Film 8 Eylül 2008'de Toronto Uluslararası Film Festivali'nde başladı ve 6 Mart 2009'da tiyatroda gösterime girdi. Jackson, kanser teşhisi konan Ben Tyler'ı oynuyor. Kanser bir hayli ilerlemiştir ve genç adam hemen terapiye başlasa bile hayatta kalma şansı pek yoktur. Son günlerini hastanede geçirmek istemeyen Ben, her şeyi bırakır, antika bir motosiklet satın alır ve Kanada'yı Toronto'dan başlayıp Vancouver adasına motosikletle geçeceği uzun bir yolculuğa başlar. Bu yolculuğa kendini ve hayatın anlamını aramak için çıkan Ben, yolda ülkesini ve kendi hayatını bu kadar eşsiz kılan birçok şey keşfedecektir.


Süre: 94dk
Tür: Dram , Macera
Yönetmen: Michael McGowan
Yapımı: 2008 - Kanada

  • 5
  • 10
Beş Şehir
Beş Şehir

Tanpınar kitabı hakkında şunları söyler: "Beş Şehir'in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımızı ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur. Bizden evvelki nesiller gibi bizim neslimiz de, bu değerlere, şimdi medeniyet değişmesi dediğimiz, bütün yaşama ümitlerimizin bağlı olduğu uzun ve sarsıcı tecrübenin bizi getirdiği sert dönemeçlerden baktı. Yüz elli senedir hep onun uçurumlarına sarktık. Onun dirseklerinden arkada bıraktığımız yolu ve uzakta zahmetimize gülen vaitli manzarayı seyrettik."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN