Arama

Yazı yazmanın hastalıklı hali

Hiç durmadan yazı yazmak ne zaman bir işkenceye dönüşebilir? Epilepsinin bir sonucu olan hipergrafiye sahip kişilerde aşırı yazı yazma durumu görülür. Yazmak için materyal bulamadıkları durumlarda, mobilyaları, bedenleri hatta kendi kanlarını bile kullanabilirler. Peki, sanat ve edebiyat dünyasından hangi isimler bu hastalığın etkisinde kaldı? Yazı yazmanın mutluluktan çıkıp hastalık olmasına dair detayları sizler için derledik.

Birinci yüzyılda Roman Şair Juvenal, hipergrafiyi "dayanılmaz yazma hastalığı" olarak tanımlamıştı. Ancak nörobilim gelişinceye kadar kimse bu rahatsızlığı tanımayacaktı. 1970'li yıllarda hipergrafinin temporal lop epilepsisiyle birlikte tetiklendiği keşfedildi. Böylece hipergrafinin epilepsiyle gelen bir durum olduğu görüldü.

Ancak temporal lop epilepsisinde nöbetler arasındaki dönemde beyinde neler olduğu ilgi çekici bir diğer mesele. Beynin temporal lobundaki nöronal döngüler dil, duygular, öğrenme ve bellekle ilişkilidir. Temporal lop epilepsisi nöbetler arası dönemde burada yer alan nöronal döngüleri aşırı uyarıyor olabilir.

Temporal lop epilepsisi 'dâhi' yapmıyor ama kişide var olan sanatsal yaratıcılıkla birleştiğinde üretkenliği kontrol edilemez düzeyde artırıyor olabilir. Ancak normal çalıştığı varsayılan beyinlerdeki nöronal döngülerin de kontrol edilemediği düşünülmesi gerekir.

1970'li yılların sonları ve 1980'li yılların başlarında sağ tempolar lop epilepsili hastalarla yapılan çalışmalarda epilepsi hastalarının hipergrafi özellikleri incelenmişti. Bu çalışmalarda hipergrafiyi saptayan ölçekler kullanılarak ve taburcu olan hastalara gönderilen mektubun sonucu incelenerek yazma özelikleri saptanmaya çalışıldı.

1977 yılında Bear ve Fredio, hipergrafi ile ilişkili bir ölçek geliştirdiler. Bu ölçek kullanılarak tempolar lop epilepsisi olanların yazma özellikleri ile normal popülasyonun, diğer epileptiklerin, şizofrenisi olanların ve duygudurum bozukluğu olanların yazma özelliklerini karşılaştıran çalışmalar yapılmış; sonuçta tempolar lop epilepsisi olanlarda diğer gruplardan farklı olarak hipergrafi saptanmıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN