Arama

Yabancı dil öğrenme yöntemleri... Doğru bilinen 8 yanlış!

Yaşamda her dönemimizin dil öğrenmeye katkı sağlayan farklı avantajları var. Bebekken kulaklarımız seslere karşı daha duyarlıdır. 1-3 yaş arası çocuklar farklı aksanları hızla öğrenip taklit eder. Yetişkinlerin ise konsantre olma süreleri daha uzundur. Fakat her işte olduğu gibi yabancı dil öğrenmede de birtakım doğru bilinen yanlışlar mevcut. İşte dil öğrenmenize engel olan bu yanlışların listesi...

  • 1
  • 8
Yaşınız arttıkça öğrenmeniz zorlaşmaz
Yaşınız arttıkça öğrenmeniz zorlaşmaz

Küçük çocuklar dili doğal aksanıyla taklit etme konusunda daha iyidir ama farklı yaşlar farklı dil becerileri getirir. Araştırmalar, 14-21 yaş arası gençlerin dil öğrenme konusunda çocuklara göre daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Edinburgh Üniversitesi'nde İkidillilik Merkezi yöneticisi gelişimsel dil bilimi profesörü Antonella Sorace'a göre, "Yaşla birlikte her şey kötüye gitmiyor." Sınıfta bir öğretmenin kuralları açıkladığı "bariz öğrenme" yönteminde, konsantrasyon ve hafıza kapasitesi ile bilişsel kontrol becerileri sınırlı olduğundan küçük çocuklar dil öğrenmede başarı gösteremez. Sorace "Bu konuda yetişkinler çok daha iyidir. Yani yaş ilerledikçe bu özellik de gelişir." diyor.

Araştırmacılar, daha ileri yaşta olan öğrencilerin, olgunlaşma ile gelen daha ileri düzeyde problem çözme stratejileri gibi becerilerden ve dil konusunda daha yüksek düzeyde tecrübe sahibi olmanın getirdiği avantajlardan yararlandığı sonucuna vardı. Yani daha ileri yaşta olanlar hem kendileri hem de dünya hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu için, yeni öğrendiklerini bu bilgiyle daha kolay işleme koyabilir, yerli yerine oturtabilir.

  • 2
  • 8
Öğrenilmesi imkansız diller yoktur
Öğrenilmesi imkansız diller yoktur

Hiçbir yabancı dili öğrenmek imkansız değildir. Bununla birlikte kişilerin anadiline bağlı olarak öğrenilmesi en kolay diller sıralaması yapılabilir. Nitekim bir Portekizin İspanyolcayı öğrenmesi bir Türk'e nazaran daha kolaydır. Bu, dillerin aynı dil aile grubundan olması ile alakalıdır. Ancak yinelemek gerekirse hiçbir yabancı dili öğrenmek imkansız değildir. Azim, sabır ve planlı çalışma ile her şeyin üstesinden gelinebileceği gibi zor olduğu dillerin de üstesinden gelinebilir.

İngilizce seviyenizi yükseltecek az bilinen 25 kelimeyi öğrenmek için tıklayın.

  • 3
  • 8
Dil öğrenmek için yurt dışına gitmek şart değil
Dil öğrenmek için yurt dışına gitmek şart değil

Tabii ki yurt dışına gitmek, o dili konuşulduğu yerde öğrenmek en etkili yoldur ama düzenli ve azimli bir şekilde çalışarak da o dili konuşmayı öğrenebilirsiniz. Mesela sürekli olarak radyo dinleyebilir, televizyon seyredebilirsiniz. Böylelikle hem dinleme yeteneğiniz gelişir hem de telaffuz yeteneğiniz gelişir ve günlük konuşma diline yavaş yavaş da olsa hakim olmaya başlarsınız. Kişinin kendi geliştirdiği öğrenme teknikleri ve dil kursları desteği ile de seviye zamanla bir hayli yukarılara taşınabilir. Yabancı filmler ve dizileri hiçbir alt yazı desteği olmadan rahatlıkla anlayabileceğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

  • 4
  • 8
Bir dili anadilin gibi öğrenmek yıllarını almaz
Bir dili anadilin gibi öğrenmek yıllarını almaz

Yabancı dil öğrenimi ile ilgili en çok sorular sorulardan bir tanesi de 'Yabancı dil öğrenmek ne kadar sürer?' sorusudur. Buna cevap olarak birçok kişi yabancı dili anadil gibi konuşmanın 6-7 yıl sürebileceğini verir. Ancak doğru planlama, düzenli çalışma ile bir yabancı dili hızlı bir şekilde geliştirmek mümkündür. Öte yandan öğrenilmesi istenen dil ile anadil arasındaki benzerlikler, halihazırda bilinen diller gibi faktörler bu süreyi etkileyebilmektedir. Bir dili anadilin gibi öğrenmek o dilde bulunan deyimleri iyi bilmek, kültürüne tamamen hakim olmak ve gramer konularının hepsini bilip bunu konuşmaya dökmeye dayanır. Bu halde bir dili öğrenmek için 5-6 yıl gibi bir süreye gerek yoktur. Eğer isterseniz ve azimli bir şekilde çalışırsanız en fazla bir sene içinde dile hakim olmuş olursunuz.

  • 5
  • 8
Az bilinen dilleri de öğrenmeniz gerekir
Az bilinen dilleri de öğrenmeniz gerekir

Az konuşulan yabancı dillerin öğrenilmesine gerek yoktur, iş bulmakta zorluk yaşanabilir şeklinde bir yanlış kanı bulunmaktadır. Ancak bu doğru değildir. İşe alımlarda iş tecrübeniz bulunuyorsa genel olarak bu durum baz alınır. İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Çince gibi en çok konuşulan dilleri bilmek sizi bir anda üst pozisyonda bir işe taşımaz. Yeni mezunsanız ve ilk ciddi iş deneyiminiz olacaksa İngilizce dışında eğer çok ilgi duyuyorsanız Yunanca, Sırpça gibi dünya genelinde az konuşulan dilleri de öğrenebilirsiniz. Hatta bu durum iş görüşmeleri yapacağınız departmanlarda size fayda saylar.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN