Arama

Vitamin hapları zararlı mı? Vitamin hapları ne işe yarar?

Sağlıklı yaşam, hastalıklardan korunma ya da enerji kazanmak için alınan vitaminlerin kullanımı giderek artıyor. Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine bilinçsizce ek vitaminler kullanmak ise hastalıklara davetiye çıkarıyor. Peki, bu vitaminlerin bilinçsiz kullanımında bir işe yaramadığı gibi zararlı da olabileceğini biliyor muydunuz?

  • 1
  • 23
VİTAMİN NE DEMEK?
VİTAMİN NE DEMEK?

Vitaminler vücuttaki birçok faaliyetin başlayıp devam etmesinde görev almaktadır. İnsan sağlığının korunması için önemli olan vitaminler her birinin vücuttaki görevi, günlük alınması gereken miktar, besin kaynakları ve yetersizliklerinde oluşan durumlar farklıdır.

Vitaminler şu 2 grupta incelenir:

Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K)
Suda eriyen vitaminler (C ve B grubu)

  • 2
  • 23
VİTAMİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
VİTAMİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Toplamda 13 farklı vitamin çeşidi bulunur. B vitamini diğer tüm vitaminler arasında özel bir yere sahiptir çünkü kompleks yapıdadır.

Suda çözünen vitaminler kısa sürede idrar yoluyla vücut dışına atıldığı için günlük beslenmeye eklenmelidir.

Tüm vitaminler vücutta dengeli bir şekilde bulunmalıdır; aksi takdirde vitamin eksiklikleri ve vitamin eksikliklerine bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

  • 4
  • 23
HER ZAMAN EK VİTAMİNE İHTİYAÇ VAR MI?
HER ZAMAN EK VİTAMİNE İHTİYAÇ VAR MI?

Sağlıklı kişilerin beslenmelerine ek olarak vitamin almalarına ihtiyaç yoktur. Ancak kişinin vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekmektedir. Çünkü bilinçsizce tüketilen vitaminler karaciğer bozukluğuna yol açabilmektedir.

  • 5
  • 23
GEREKSİZ A VİTAMİNİN KULLANIMI
GEREKSİZ A VİTAMİNİN KULLANIMI

Gereksiz yere alınan A vitaminin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilmektedir. D vitamininin fazlası ise kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına neden olabilir.

Kalsiyumun fazlası böbrek taşına sebep olabilirken; yüksek miktardaki niasin (B3) sinir sisteminde, kandaki glukoz ve yağda uyuşturucu etkisi yaratabilmektedir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN