Arama

Unutkanlığa yol açan nedenler

Modern yaşamın beraberinde getirdiği unutkanlık, çoğu zaman normal gibi görünse de bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca unutkanlık, ağır depresyon haliyle de kendini iyice belli ediyor. Peki, unutkanlığa yol açan nedenler neler? Sizler için unutkanlığa yol açan nedenleri derledik.

  • 1
  • 13
UNUTKANLIĞIN NEDENLERİ
UNUTKANLIĞIN NEDENLERİ

Psikiyatride unutkanlık kaynağına göre araştırılır. Unutkanlık ile ilgili yapılan nöropsikiyatrik testler, hastalığın teşhisi konusunda önemli ipuçları verir. Beyin-davranış ilişkisi temeline yapılan bu testlerle unutkanlığın nedeni belirlenir. Bazen beyinden kaynaklanan unutkanlık, çoğu zamanda hormon yetersizlikleri ve vitamin eksikliğinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Unutkanlığın kendini belli ettiği 4 hafıza problemi şunlardır:

Çok iyi bilinen bir adresi hatırlayamama

Yön ve zaman algısının kaybolması

Aynı soruyu ve konuyu tekrar tekrar sorma

Kişileri hatırlayamama

  • 3
  • 13
UNUTKANLIĞIN KAYNAĞI NEDİR?
UNUTKANLIĞIN KAYNAĞI NEDİR?

Yalnızca beyin değil aynı zamanda vitamin değerleri ile hormonal açıdan da hafıza problemlerinin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar.

  • 4
  • 13
AKILLI TELEFONLAR UNUTKANLIĞA NEDEN OLUYOR!
AKILLI TELEFONLAR UNUTKANLIĞA NEDEN OLUYOR!

Unutkanlıklar kişinin günlük yaşam aktivitelerini, performansını ve sosyal düzenini bozmadığı sürece büyük bir sorun oluşturmaz. Fakat yaşam kişinin yaşam kalitesini etkilemeye başladığı zamanda sorunlar başlar. Genellikle ileriki yaş sorunu olarak görülse de unutkanlık artık genç yaşlarda da sıklıkla rastlanır. Bunun en büyük nedeni ise geçenlerin akıllı telefon ve bilgisayarla çok fazla vakit geçirmesinden kaynaklanır.

  • 5
  • 13
VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE TİROİT HORMONU YETERSİZLİĞİ
VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE TİROİT HORMONU YETERSİZLİĞİ

Yapılan araştırmalar tiroit hormonu yetersizliği ve vitamin eksikliği unutkanlığın ortaya çıktığını gösterir. Özellikle son yıllarda vücuttaki B12 vitamin eksikliği önemli bir sağlık sorunu haline geldi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN