Arama

Unutamama hastalığı: Hipertimezi

Kişisel geçmişe dair aşırı bellek olan hipertimezi, bir insanın otobiyografik hafızasının aşırı gelişmiş olması yüzünden kendi hayatıyla ilgili neredeyse tüm deneyim ve yaşadığı olaylar hatırlayabilmesidir. Bu hastalıktan mustarip kişiler anılarını kontrol edilemez şeyler olarak görür ve karşılaştıkları bir tarihle beyinlerinde o günün canlı tasvirlerini görürler. Peki, geçmişe dair her şeyi hatırlamak bir armağan mı lanet mi? Sizler için hipertimezi hastalığını derledik.

  • 1
  • 10
HİPERTİMEZİ NEDİR?
HİPERTİMEZİ NEDİR?

Kişisel geçmişe dair aşırı bellek olan hipertimezi, aşırı nadir bir nöropsikolojik durumdur. Hipertimezisi olan kişinin temel özelliği kişisel anılarını düşünmeye bol zaman ayırıyor ve bu anları olağandışı bir şekilde hatırlıyor.

  • 2
  • 10
TARİHTEKİ HER OLAYI HATIRLAYABİLİRLER
TARİHTEKİ HER OLAYI HATIRLAYABİLİRLER

Hipertimezi olan bir kişiye tarih sorulduğunda genelde tarihin haftanın hangi gününe düştüğünü ve o tarihte kişisel bir bilgi olup olmadığını hatırlar. Sınıf öğretmeninin adını ve nasıl giyindiğini ya da o tarihte hangi televizyon şovunun veya dizi bölümünün oynadığını hatırlayabilir.

  • 3
  • 10
ÜSTÜN HAFIZAYA RAĞMEN BAZI SORUNLARLA KARŞILAŞABİLİRLER!
ÜSTÜN HAFIZAYA RAĞMEN BAZI SORUNLARLA KARŞILAŞABİLİRLER!

Fakat üstün otobiyografik hafızaya sahip bu kişilerde fotoğraf hafızası genelde zayıftır ve okulda ezberle ilgili sorunlar yaşadıklarından şikâyet ederler. Hatta bazı sayı dizilerini normal hatırlama yetenekleri yoktur. Bu sendromu olan kişilerde bellek geliştirme becerilerinde de sorun vardır ve becerilerle araçlarla onlara öğretildiğinde ezbere hafızalarını görünüşe göre kolay geliştiremezler. Hipertimezisi olan bir kişinin üstün hafızasının kilidi sadece onunla kişisel olarak bağlantılı olan bilginin hatırlanmasına dayanır.

  • 4
  • 10
YAŞADIKLARA ANA KENDİLERİ TAMAMEN KAPTIRIYORLAR
YAŞADIKLARA ANA KENDİLERİ TAMAMEN KAPTIRIYORLAR

Yapılan araştırmalar sonucunda normal insanların yaşadıkları olaylar bir süre sonra hafızlarından silinse de hipertimezi hastalarının yaşadıkları olaylar hafızlarında tazeliğini koruyor. Hipertimezi özelliği gösteren insanlarda yapılan araştırmalarda bu insanların yaşadıkları deneyime kendilerini tümüyle kaptırdığı gösteriyor.

  • 5
  • 10
NEYİN TETİKLEDİĞİ HALA BİLİNMİYOR!
NEYİN TETİKLEDİĞİ HALA BİLİNMİYOR!

Bu durum, olayı ya da tecrübeyi sonradan hatırlamak için sağlam temeller oluştururken, değişik düşünme tarzı da bu anıların sonraki dönemlerde sık sık hatırlanmasını sağlıyor, bu ise o anının hafızaya kaydını daha da güçlendiriyor. Ancak böyle bir özelliği neyin tetiklediği henüz bilinmiyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN