Arama

Türkiye'deki doğa harikası kanyonlar

Denizleri, dağları ve ovalarıyla Türkiye, gezilecek yerler listesi bakımından diğer ülkelere göre zengin bir ülkedir. Bu zenginlik Türkiye'nin kanyonları ile de göz önüne çıkıyor. Nehirlerce oluşturulmuş bu derin kanyonlar insanları kendine hayran bırakıyor. Sizin için Türkiye'deki doğa harikası kanyonları ve burada neler yapabileceğinizi derledik.

  • 1
  • 16
IHLARA VADİSİ
IHLARA VADİSİ

Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi, bitki örtüsü ve barındırdığı şapellerle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunu bir arada buluşturuyor.

Ihlara Vadisi, tektonik yükselmeler ve Hasandağı volkanının püskürmesinin ardından çöküntüye uğrayan alan üzerinde ilerleyen Melendiz Çayı'nın binlerce yılık aşındırması sonucunda oluştu.

Melendiz Çayı, Ihlara Vadisi boyunca araziyi derin ve sarp bir biçimde yarmak suretiyle, vadi boyunca görkemli ve çarpıcı güzellikler meydana getirdi.

  • 2
  • 16
IHLARA VADİSİ'NE NASIL GİDİLİR?
IHLARA VADİSİ'NE NASIL GİDİLİR?

Trenle Kayseri'ye kadar gittikten sonra otobüsle aktarmalı olarak Ihlara Vadisi'ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı veya Kayseri Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak ya da otobüslerle Ihlara Vadisi'ne geçebilirsiniz.

IHLARA VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ

36.00 TL

Ihlara Vadisi'ne yaz dönemlerinde 07.00-19.30, kış dönemlerinde ise 08.00-17.00 saatleri arasında girebilirsiniz.

  • 3
  • 16
IHLARA VADİSİ NERDE?
IHLARA VADİSİ NERDE?

Doğa, kendini vadi içinde sakladığı bu yerde duvar gibi dik, derin ve dar vadinin tabanındaki suyun kenarında, bağlar ve bahçelerden oluşan yoğun bir yeşillik şeridi yer alır.

Ihlara Vadisi'ndeki kayalara oyulmuş freskli kiliseler korunarak, yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaştı.

Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 kilometre boyunca Ihlara'dan Selime'ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alır.

Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurmasından dolayı adeta açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi, yürüyüş yolları ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini cezbediyor. Dünyada eşi ve benzeri olmayan Ihlara Vadisi, yer yer 100-120 metreye varan derinliğe sahip.

  • 5
  • 16
KANYONDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?
KANYONDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

IHLARA VADİSİ'NDE TREKKING

Ihlara'daki vadinin tabanına 397 basamaktan oluşan merdivenle inerek, 14, 7 ve 3,5 kilometrelik üç güzergahta trekking yapma imkanı bulabilirsiniz.

Ihlara Kasabası'ndan başlanan trekkingde, vadi içerisine inerken her iki tarafta yer alan kayadan oyma mekanlar ve kiliseler karşınıza çıkar.

Yaklaşık 3 kilometrelik parkurda vadinin solundaki parkuru takip etmelisiniz. Burada sırasıyla Kemer, Eğritaş tarihi kiliselerini göreceksiniz.

KAPICAYI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Ihlara Vadisi'nde zengin şifalı su kaynakları vardır. Yaprakhisar köyüne 3 km uzaklıktaki Ziga Kaplıcası'nın, banyo kürleri, romatizma ve kadın hastalıklarına, içme kürleri ise mide, barsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına faydalı olduğu söylenir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN