Arama

Teknolojiyle kapıyı çalan tehlike: Siber saldırı

Günümüzde gelişen teknoloji, beraberinde bazı sorunları da getirdi. Teknolojiyle beraber kapıyı çalan tehlikelerden olan siber saldırı bireyleri ve ülkeleri tehdit ediyor. Sistem, ağ ve programları dijital saldırılara karşı koruma uygulamaları olarak tanımlanan siber güvenlik, gelişen teknoloji ve yenilikçi saldırı yöntemleri dikkate alındığında her geçen gün daha karmaşık bir hal alıyor. Peki, siber saldırı nedir? Sizler için siber saldırı hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

  • 1
  • 20
GÜNÜMÜZÜN EN BÜYÜK TEHDİTLERİNDEN BİRİ
GÜNÜMÜZÜN EN BÜYÜK TEHDİTLERİNDEN BİRİ

Günümüzde çok hızlı bir şeklide ilerleyen teknolojiyle bazı sorunları getirdi. Bu sorunlardan biri de siber saldırı başka bir deyişle sanal saldırıdır. Teknolojinin sunduğu olanaklarla insan hayatı kolaylaşırken, özellikle internet tabanlı uygulama ve hizmetler, kötü niyetli kişiler tarafından siber saldırılarla bireyleri ve ülkeleri tehdit ediyor.

  • 2
  • 20
SİBER SALDIRI NEDİR?
SİBER SALDIRI NEDİR?

Siber saldırı; bilgisayar ve İnternet alanında uzman kişiler tarafından devlet, polis, jandarma, banka veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı biçimidir. Siber saldırı sonucunda ele geçirilen kredi kartı hesap bilgileri, ülke güvenliği için gerekli bilgiler gibi gizli ve önemli bilgiler deşifre edilebilerek zararlı kişilerce ele geçirilebilir.

  • 3
  • 20
SİBER SALDIRILARIN AMACI NE?
SİBER SALDIRILARIN AMACI NE?

Dünya genelinde teknolojik imkânlar, çevrim içi kullanıcı sayısı ve toplam veri büyüklüğünün hızla artmasıyla doğan yeni fırsatların yanında, güvenlik tehditleri de ortaya çıkıyor. Sistem, ağ ve programları dijital saldırılara karşı koruma uygulamaları olarak tanımlanan siber güvenlik, gelişen teknoloji ve yenilikçi saldırı yöntemleri dikkate alındığında her geçen gün daha karmaşık bir hal alıyor.

Siber saldırılarla genellikle hassas bilgilere erişme, bunları değiştirme veya imha etmenin yanında, kullanıcılardan para çekme veya normal iş süreçlerini kesintiye uğratma amaçlanıyor. Bir ağa izinsiz giriş yapıp uzun süre fark edilmeden kalabilen gizli bilgisayar ağ saldırıları da özellikle kritik devlet kurumlarını politik nedenlerle hedef alıyor.

  • 5
  • 20
SİBER SALDIRI NASIL YAPILIYOR?
SİBER SALDIRI NASIL YAPILIYOR?

Hükümetlerden iyi finanse edilen suç örgütlerine ve korsan eylemcilere kadar birçok farklı aktör, sayıları her geçen gün artan ağ ve cihazlardan faydalanarak bunlara saldırmak için çaba gösteriyor. Siber saldırganlar eylemlerini uzaktan ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Fidye virüsü (ransomware), zararlı yazılım (malware) ve kimlik avı gibi yöntemlerle kullanıcıların sistemlerine yetkisiz erişim sağlanarak, önemli sistemlerle veriler ele geçiriliyor veya tahrip ediliyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN